21 marca ochodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Zwykle przy takiej okazji nasze miasto – miasto literatury UNESCO aż kipi od różnych inicjatyw i spotkań. I chociaż w tym roku nie mogły się odbyć tradycyjne spacery literackie czy poetyckie slamy, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zajrzeć do tomików ulubionych poetów. Można też pójść o krok dalej i przygotować projekt na październikową Noc Poezji albo postarać się o wydanie własnej twórczości w ramach konkursu im. Anny Świrczyńskiej.
Poezja jest „jak transfuzyjna krew dla pracy serca:/ choćby dawcy już dawno pomarli/ (…) ich krew żyje(…) i cudze ożywia wargi” - nawiązaniem do utworu Ryszarda Krynickiego organizatorzy tegorocznej Nocy Poezji zachęcają do zgłaszania propozycji do programu tej inicjatywy. I dodają cytat ze św. Augustyna: „Świat jest książką i ci którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”. Bo tematem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej 10. Nocy Poezji będzie podróż.
Noc poezji planowana jest na 10/11 października – liczymy, że wtedy cały Kraków będzie literacko podróżował: w czasie, pamięci i języku, w poszukiwaniu prawdy, porozumienia i spełnienia. Masz pomysł na przystanek w poetyckiej podróży w ramach Nocy Poezji 2020? – zgłoś propozycję do programu.
Podróż jako temat przewodni Nocy Poezji 2020 może być podróżą literacką, zabawą słowem, eksperymentem językowym, poezją z zastosowaniem nowych mediów, doświadczaniem i lekcją wielokulturowości lub po prostu przygodą – wyprawą w ulubionym bądź nieznanym kierunku.
Organizatorzy Nocy Poezji 2020 czekają na propozycje oryginalnych i innowacyjnych projektów autorskich, spotkań i pojedynków poetyckich, warsztatów słowa, pomysłów na wyeksponowanie poezji w przestrzeni miejskiej, poetyckich slamów, spacerów literackich, a także eksperymentów literackich z wykorzystaniem nowych mediów.
Osoby i instytucje zainteresowane współtworzeniem programu Nocy Poezji 2020 mogą składać propozycje projektów do czwartku, 16 kwietnia. Szczegóły dotyczące zgłoszeń można znaleźć tutaj.
Tych, którzy tworzą poezję, a nie mieli jeszcze okazji czy odwagi, by swoją twórczość wydać, zachęcamy do udziału w organizowanym przez miasto konkursie na debiut poetycki roku – nagrodę im. Anny Świrszczyńskiej. Na laureata czeka wyjątkowa nagroda - profesjonalne wydanie zgłoszonego do konkursu tomiku wierszy, spotkanie autorskie i promocja tomiku podczas 10. edycji Nocy Poezji 2020. W konkursie mogą wziąć udział autorzy, którzy nie wydali wcześniej samodzielnej książki poetyckiej. O tym, co powinno zawierać zgłoszenie można przeczytać tutaj. Zgłoszenia przyjmowane są do poniedziałku, 30 marca.
Krakowskie instytucje kultury prężnie działają teraz w internecie. Spektakle, konkursy, wirtualne zwiedzanie, koncerty, spotkania z artystami – kulturalna oferta w wersji on-line jest bardzo bogata. O propozycjach poszczególnych instytucji piszemy na stronie miasta w zakładce „Kultura”.