Pomimo ograniczeń świat nie przestał być otwarty na ludzką ciekawość, a my – nie przestajemy być członkami globalnej społeczności. Internet i nowoczesne media oferują narzędzia dostępu do informacji z każdego zakątka globu, warto więc wykorzystać czas kwarantanny na gimnastykę dla szarych komórek i intelektualny rozwój. Kulturalne zaległości nadrobimy teraz nie ruszając się z kanapy! ZOSTAŃ W DOMU, odpal Internet i do dzieła! Oto pierwsza część naszego kulturalnego przewodnika!
Potrzeba przemieszczania się, odkrywania nowych krain i narracji pociąga nas wszystkich od zarania dziejów, a dla wielu jest samą esencją życia. Zamiast wzdychać wędrując palcem po mapie, obejrzyjmy widoki z kamer internetowych rozsianych po całym świecie! Pozwolą one podpatrzeć życie dużych i małych miast – Nowy York, Moskwa, Sydney, Rio de Janeiro, Londyn, Paryż, Budapeszt... – ale także dotrzeć do zakątków trudniej dostępnych, jak choćby szczyt wulkanu Pichincha, u stóp którego leży zaprzyjaźnione z Krakowem Quito. Kamery możemy wybrać przez Google Earth. Z kolei odwiedzając internetowe strony zagranicznych miast, często załapiemy się na wirtualne spacery w 360º i video-przewodniki. Wiele takich filmów można też znaleźć na platformie YouTube.
Gdy już zrobiliśmy krajoznawczy rekonesans, warto trochę pozwiedzać. Nowe technologie, np. Art Camera czy Google Cardboard, dają możliwość udostępniania w sieci zbiorów muzealnych. Chociaż największe muzea świata już od dawna promują swoje zbiory w ten sposób, obecnie – w czasie zaleconej z powodu koronawirusa kwarantanny – wiele krajów odgórnie zaleca zamkniętym placówkom kulturalnym działanie w trybie online. W ten sposób zwiedzimy muzea od Krakowa do Dżakarty, a także pospacerujemy wirtualnie po zabytkowych budowlach. Czeka na nas Statua Wolności, Kaplica Sykstyńska, Machu Picchu, Katedry Mediolanu i Nicei, moskiewski Kreml i wiele innych miejsc!
Dzięki własnym inicjatywom, a także w ramach takich narzędzi jak Google Arts & Culture, swoje fenomenalne kolekcje udostępniają najsłynniejsze światowe galerie sztuki. Wirtualne wycieczki oferuje paryski Louvre, będący największą galerią świata i leżące po sąsiedzku Musée d’Orsay, gdzie zobaczycie dzieła Moneta, Cézanne’a i Gauguina.
Jeżeli potraficie wygospodarować ponad 5 godzin, to warto zwiedzić Narodową Galerię Ermitaż w St. Petersburgu – drugą po Paryżu kolekcję sztuki światowej. Proponowane przez rosyjską galerię wielogodzinne zwiedzanie zostało nakręcone podczas jednego ujęcia, co dodatkowo wzmacnia efekt obecności w Muzeum!
Online zwiedzicie też słynne spiralne schody Guggenheima w Nowym Yorku, gdzie zobaczycie dzieła sztuki z epoki impresjonizmu, postimpresjonizmu, nowoczesności i współczesności. Wielki Dwór, Kamień z Rosetty i egipskie mumie podziwiać można w kultowym londyńskim British Museum, a liczne zabytki starożytności – w tym Bramę Isztar i Ołtarz Zeusa – w berlińskim muzeum Pergamon. Inne słynne muzea, które są dostępne online, to m.in.: National Gallery of Art w Waszyngtonie, National Museum of Modern and Contemporary Art w Seulu, Rijksmuseum w Amsterdamie (malarstwo holenderskiego złotego wieku), Galeria Uffizi we Florencji, The J. Paul Getty Museum w Los Angeles, MASP w Sao Paolo, Muzeum Van Gogha w Amsterdanie, Thyssen-Bornemisza National Museum w Madrycie, czy Muzeum Watykańskie w Rzymie.
Poza „topowymi” galeriami, warto zwiedzić zdalnie także lokalne zbiory. Większość miast partnerskich Krakowa oferuje dostęp do muzeów i galerii przez Internet. Warto też podkreślić, że platforma Google Arts & Culture poza licznymi rekomendacjami i linkami oferuje szereg narzędzi edukacyjnych, które spodobają się młodzieży i dzieciom. Nie ma też potrzeby stresowania się gorszą znajomością języka angielskiego, gdyż Google oferuje tłumaczenie treści stron!
Kultura, wszakże, nie jedno ma imię. Poza oglądaniem dzieł sztuki (a także – oczywiście – ukochanych filmów i seriali!), przy pomocy domowego komputera i Internetu możemy posłuchać na żywo koncertu, czy ulubionej opery. Transmisje online najlepszych spektakli oferuje zarówno najsłynniejsza Metropolitan Opera, jak i opery w poszczególnych miastach – np. Teatr Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej we Lwowie.
Na stronie www.openculture.com znajdziemy ponadto do pobrania za darmo setki e-booków i audio-booków klasyki światowej, jak również liczne kulturalne kursy doszkalające. Może siedząc w domu warto np. nauczyć się grać na gitarze, albo tworzyć komiksy? Możliwości są (prawie) nieograniczone!
Na koniec propozycja dla znudzonych siedzeniem w domu dzieci, ale też ich rodziców – kolorowanki na podstawie oryginalnych rycin ze zbiorów światowych bibliotek. Znajdziecie je w Internecie pod hasłem #ColorOurCollections.
Więcej pomysłów i inspiracji kulturalnych wojaży w kolejnym odcinku!