górne tło

Kultura w czasach kwarantanny. Odcinek 1

Pomimo ograniczeń świat nie przestał być otwarty na ludzką ciekawość, a my – nie przestajemy być członkami globalnej społeczności. Internet i nowoczesne media oferują narzędzia dostępu do informacji z każdego zakątka globu, warto więc wykorzystać czas kwarantanny na gimnastykę dla szarych komórek i intelektualny rozwój. Kulturalne zaległości nadrobimy teraz nie ruszając się z kanapy! ZOSTAŃ W DOMU, odpal Internet i do dzieła! Oto pierwsza część naszego kulturalnego przewodnika!

PODRÓŻE online

Potrzeba przemieszczania się, odkrywania nowych krain i narracji pociąga nas wszystkich od zarania dziejów, a dla wielu jest samą esencją życia. Zamiast wzdychać wędrując palcem po mapie, obejrzyjmy widoki z kamer internetowych rozsianych po całym świecie! Pozwolą one podpatrzeć życie dużych i małych miast – Nowy York, Moskwa, Sydney, Rio de Janeiro, Londyn, Paryż, Budapeszt... – ale także dotrzeć do zakątków trudniej dostępnych, jak choćby szczyt wulkanu Pichincha, u stóp którego leży zaprzyjaźnione z Krakowem Quito. Kamery możemy wybrać przez Google Earth. Z kolei odwiedzając internetowe strony zagranicznych miast, często załapiemy się na wirtualne spacery w 360º i video-przewodniki. Wiele takich filmów można też znaleźć na platformie YouTube.

Podróże

MUZEA online

Gdy już zrobiliśmy krajoznawczy rekonesans, warto trochę pozwiedzać. Nowe technologie, np. Art Camera czy Google Cardboard, dają możliwość udostępniania w sieci zbiorów muzealnych. Chociaż największe muzea świata już od dawna promują swoje zbiory w ten sposób, obecnie – w czasie zaleconej z powodu koronawirusa kwarantanny – wiele krajów odgórnie zaleca zamkniętym placówkom kulturalnym działanie w trybie online. W ten sposób zwiedzimy muzea od Krakowa do Dżakarty, a także pospacerujemy wirtualnie po zabytkowych budowlach. Czeka na nas Statua Wolności, Kaplica Sykstyńska, Machu Picchu, Katedry Mediolanu i Nicei, moskiewski Kreml i wiele innych miejsc!

Dzięki własnym inicjatywom, a także w ramach takich narzędzi jak Google Arts & Culture, swoje fenomenalne kolekcje udostępniają najsłynniejsze światowe galerie sztuki. Wirtualne wycieczki oferuje paryski Louvre, będący największą galerią świata i leżące po sąsiedzku Musée d’Orsay, gdzie zobaczycie dzieła Moneta, Cézanne’a i Gauguina.

Jeżeli potraficie wygospodarować ponad 5 godzin, to warto zwiedzić Narodową Galerię Ermitaż w St. Petersburgu – drugą po Paryżu kolekcję sztuki światowej. Proponowane przez rosyjską galerię wielogodzinne zwiedzanie zostało nakręcone podczas jednego ujęcia, co dodatkowo wzmacnia efekt obecności w Muzeum!

Muzea

 

Online zwiedzicie też słynne spiralne schody Guggenheima w Nowym Yorku, gdzie zobaczycie dzieła sztuki z epoki impresjonizmu, postimpresjonizmu, nowoczesności i współczesności. Wielki Dwór, Kamień z Rosetty i egipskie mumie podziwiać można w kultowym londyńskim British Museum, a liczne zabytki starożytności – w tym Bramę Isztar i Ołtarz Zeusa – w berlińskim muzeum Pergamon. Inne słynne muzea, które są dostępne online, to m.in.: National Gallery of Art w Waszyngtonie, National Museum of Modern and Contemporary Art w Seulu, Rijksmuseum w Amsterdamie (malarstwo holenderskiego złotego wieku), Galeria Uffizi we Florencji, The J. Paul Getty Museum w Los Angeles, MASP w Sao Paolo, Muzeum Van Gogha w Amsterdanie, Thyssen-Bornemisza National Museum w Madrycie, czy Muzeum Watykańskie w Rzymie.

Poza „topowymi” galeriami, warto zwiedzić zdalnie także lokalne zbiory. Większość miast partnerskich Krakowa oferuje dostęp do muzeów i galerii przez Internet. Warto też podkreślić, że platforma Google Arts & Culture poza licznymi rekomendacjami i linkami oferuje szereg narzędzi edukacyjnych, które spodobają się młodzieży i dzieciom. Nie ma też potrzeby stresowania się gorszą znajomością języka angielskiego, gdyż Google oferuje tłumaczenie treści stron!

MUZYKA online

Kultura, wszakże, nie jedno ma imię. Poza oglądaniem dzieł sztuki (a także – oczywiście – ukochanych filmów i seriali!), przy pomocy domowego komputera i Internetu możemy posłuchać na żywo koncertu, czy ulubionej opery. Transmisje online najlepszych spektakli oferuje zarówno najsłynniejsza Metropolitan Opera, jak i opery w poszczególnych miastach – np. Teatr Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej we Lwowie.

 

Opera MET

LITERATURA i przyległości

Na stronie www.openculture.com znajdziemy ponadto do pobrania za darmo setki e-booków i audio-booków klasyki światowej, jak również liczne kulturalne kursy doszkalające. Może siedząc w domu warto np. nauczyć się grać na gitarze, albo tworzyć komiksy? Możliwości są (prawie) nieograniczone!

Literatura

DLA DZIECI i nie tylko

Na koniec propozycja dla znudzonych siedzeniem w domu dzieci, ale też ich rodziców – kolorowanki na podstawie oryginalnych rycin ze zbiorów światowych bibliotek. Znajdziecie je w Internecie pod hasłem #ColorOurCollections.

Więcej pomysłów i inspiracji kulturalnych wojaży w kolejnym odcinku!

Kolorowanka