Wiele instytucji kultury dołączyło do akcji #zostańwdomu, aby w trudnym czasie pandemii można było skorzystać z ich oferty kulturalnej. Jedną z nich jest Zamek Królewski na Wawelu.
Wiktoria Krogulska
Na profilu Zamku na Facebooku powstała akcja „Przez dziurkę od klucza”, czyli cykl krótkich filmów, przedstawiających nie tylko wnętrza, dziedzińce i ogrody zamkowe, ale także interesujące opowieści specjalistów, pracujących na Wawelu.
Każdy odcinek serii przybliża wirtualnego zwiedzającego do zamku w sposób, który do tej pory nie był dostępny. Swoją wiedzą dzielą się Kazimierz Kuczman, historyk sztuki, opowiadający o zamkowych komnatach, stropach i portalach, a także prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu – przybliżający historię obrazu magnata Aleksandra Jana Jabłońskiego. Ponadto można wysłuchać specjalistów pracujących w działach tkanin czy złotnictwa lub udać się na wirtualny spacer po zamkowych ogrodach i dowiedzieć się więcej o ich historii. Każdy film zawiera zapierające dech w piersiach ujęcia wnętrz zamku królewskiego, architektury, obrazów czy arrasów.
Innym sposobem zwiedzania, zaoferowanym przez Zamek Królewski na Wawelu, jest wirtualne zwiedzanie kolekcji Lanckorońskich i sal za pomocą internetowej aplikacji. Pozwala ona na spojrzenie na wzgórze wawelskie z lotu ptaka w perspektywie 360⁰, a także wejście do wnętrza i zwiedzanie każdej z komnat przy dźwiękach dworskiej muzyki. Można także przyjrzeć się wszystkim eksponatom z bliska i wysłuchać krótkich nagrań z informacjami na ich temat. Aplikacja udostępnia kolekcję obrazów, podzieloną na kategorie oraz animacje, dogłębnie analizujące wybrane dzieła sztuki.
Podobny sposób wirtualnej wędrówki zaoferował Zamek Pieskowa Skała, będący oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Wielowymiarowe panoramy pozwalają na przyjrzenie się zamkowi z każdej perspektywy, a obszerna galeria obrazów, mebli, dywanów da przedsmak piękna każdemu, kto planuje w przyszłości realną wycieczkę na Pieskową Skałę.
Zamek publikuje na swoim kanale YouTube filmy, takie jak: przemiany architektoniczne czy zamek z lotu ptaka, które stanowią dopełnienie wirtualnego spaceru.
Zamek Królewski na Wawelu posiada także szeroki katalog zbiorów online. Strona jest przejrzysta, ekspozycja została podzielona na kategorie, a zdjęcia pozwalają na bliskie przyjrzenie się każdemu z przedstawionych dzieł sztuki.
Wiktoria Krogulska – studentka Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tekst powstał w ramach współpracy Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ (przedmiot: dziennikarstwo kulturalne) z redakcją Magicznego Krakowa.