Najbliższe święta wielu z nas spędzi z dala od swoich rodzin, bez możliwości wyjścia z domu. Dlatego przychodzimy z kilkoma propozycjami, jak kulturalnie umilić sobie ten specyficzny wielkanocny czas. Na swoje spektakle archiwalne zapraszają krakowskie teatry, a festiwal Misteria Paschalia przypomni koncerty z poprzednich edycji. Poza tym na kolejny koncert muzyki filmowej zaprasza FMF.
Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, od 2004 roku organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Aby tradycji stało się zadość 17. edycja wydarzenia odbywa się w przestrzeni cyfrowej. Już od 5 kwietnia aż do Poniedziałku Wielkanocnego codziennie o godz. 20 na profilu facebook’owym festiwalu na żywo można obejrzeć retransmisje koncertów z poprzednich edycji. W Niedzielę Wielkanocną usłyszymy wykonanie “Samsona” przez Chór Polskiego Radia i solistów, które odbyło się w 2018 roku w Centrum Kongresowym ICE.
Oglądaliście serial „The Crown”, a także filmy „Tożsamość Bourne’a” i „Shrek”? Spodobała Wam się nagrodzona Oscarem muzyka do „Jokera” lub filmu „Gdyby ulica Beale umiała mówić”? Muzykę autorstwa Johna Powella, Hildur Guðnadóttir i Nicholasa Britella mieliśmy usłyszeć podczas tegorocznego koncertu Cinema Chorale w maju na 13. FMF. Ale nic straconego. Część z tych utworów opracował specjalnie dla fanów festiwalu Aleksander Dębicz, niezwykle utalentowany improwizator w świecie kompozytorów. Koncert już w Niedzielę Wielkanocną o godz. 19:00 na FB FMF.
Opera Krakowska proponuje swoim fanom cykl koncertów pod tytułem „Muzyka na Wielki Tydzień”. Codziennie od 8 do 13 kwietnia publikują nagrania recitali, które muzycy Orkiestry Opery Krakowskiej zarejestrowali w swoich domach. Można je obejrzeć na Facebook’u albo Youtube Opery. Repertuar będzie zróżnicowany – od Jana Sebastiana Bacha po Belę Bartóka, od muzyki dawnej do piosenki ludowej. Polecamy!
Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na miniserial literacki online pt. “W związku z zaistniałą sytuacją”. Zośka Papużanka za literackim sterem i znakomita Agnieszka Przepiórska w roli matki dwójki dzieci i żony, której mąż utknął na drugim końcu świata. Brzmi znajomo? W każdą kwietniową środę i piątek teatr zaprasza na kolejne kilkuminutowe odsłony cyklu wideo, który powstaje zdalnie w domowych zaciszach pisarki, aktorki i montażysty. Pomysłów na historię dostarcza samo życie.
Na serial teatralny zaprasza także Teatr im. Juliusza Słowackiego. Można go oglądać w każdą środę i sobotę o godz. 20 na ich Facebook’u. Jaki jest Teatr Słowackiego nocą? Pusty, ciemny, zamknięty. Inny. Pociągający. I trochę straszny. Co lubi? Jak oddycha? Czym się karmi? Kto w nim jest, kiedy nikogo w nim nie ma? Sprawdzą to aktorzy Słowaka. Zebrani. Zamknięci każdy w oddzielnym pomieszczeniu. Niekoniecznie dobrowolnie.
Wielką Niedzielę umili nam Krakowski Salon Poezji online, który zagości w domach z utworami świątecznymi wybitnych poetów. Tego dnia usłyszycie Państwo, między wieloma innymi, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Bolesława Leśmiana czy Richarda Crashawa. Poezję wielkanocną zinterpretują Ewa Kaim, Beata Paluch, Anna Radwan i Zbigniew W. Kaleta, a będzie im towarzyszyć muzyka Doroty Imiełowskiej. Spotykamy się na kanale YouTube (Narodowy Stary Teatr Live) w każdą niedzielę, również wielkanocną o godz. 12.00.
Kino pod Baranami wciąż nie może zaprosić widzów do siebie, ale może podarować Wam w prezencie starannie wyselekcjonowane filmy znajdujące się na jednej z najlepszych platform streamingowych na świecie. Za darmo! Dzięki współpracy z MUBI widzowie Kina Pod Baranami otrzymają trzy miesiące dostępu do serwisu, na którego repertuar składa się kino artystyczne i niezależne z całego świata, bez opłat. Sprawdźcie to na ich stronie.