Krakowska kultura online ma się bardzo dobrze! Przykłady? Nowe filmy w repertuarze E-Kina pod Baranami, ciekawe spektakle i projekty Bagateli czy Teatru Starego, warsztaty, webinary i wycieczka online po ICE Kraków. Szczegóły znajdziecie w naszym weekendowym przewodniku!
Kino pod Baranami pozostaje zamknięte, ale uruchomiło dla Was platformę streamingową e-kinopodbaranami.pl. To nie jest zwykła platforma VOD, a bardziej kino internetowe. W E-Kinie Pod Baranami można obejrzeć filmy, które jeszcze nie tak dawno można było zobaczyć na ekranie kinowym. Repertuar wciąż się rozrasta! Możecie tam znaleźć m.in. horror Ariego Astera “Midsommar. W biały dzień” z rewelacyjną Florence Pugh w roli głównej, a także reprezentantów francuskiego kina - “Na zawsze razem” i “Poznajmy się jeszcze raz”. Cena wirtualnego biletu to 15 zł. Polecamy - w ten sposób wspieramy kino, które lubimy!
A może wideo-zwiedzanie Centrum Kongresowego ICE? Zachęcamy do wzięcia udziału w „ICE Kraków | Home Tour”, by zobaczyć m.in. Salę Audytoryjną im. Krzysztofa Penderenckiego, Salę Teatralną, backstage, czy trzypiętrowe foyer z widokiem na Wzgórze Wawelskie. Podczas spotkania będzie można usłyszeć sporo ciekawostek oraz anegdot na temat wydarzeń, projektu architektonicznego oraz genezy logotypu. Spacer już w piątek o godz. 11 na Facebook’u i Instagramie ICE.
Bagatela poleca obejrzenie swojego archiwalnego spektaklu z 2007 roku. Tym razem jest to “Zbrodnia i kara” wg Fiodora Dostojewskiego w adaptacji i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Studium psychiki mordercy bez sceny zabójstwa. Co powoduje, że zubożały student tak przejmuje się swoją teorią, że wprowadza ją w życie, aby ponieść absolutne fiasko? Nawet gdyby próbować oddzielić zbrodniarza od jego zbrodni, nie pozwala na to umysł Raskolnikowa – umysł czy sumienie? Taki klasyk warto zobaczyć! Spektakl dostępny na Youtube Bagateli jeszcze do 17 maja.
Już w niedzielę o godz. 16 Teatr Stary zaprasza na swój kanał Youtube na wirtualną premierę czytania "Szczęścia Kolombiny". Akcja sztuki toczy się w środowisku bliżej nieokreślonej firmy, która zbija kapitał na kreowaniu dobrego wyobrażenia o sobie samej za pośrednictwem pracowników dających klientom rozmaite „dowody miłości”. Bezwzględność społecznej diagnozy, którą sztuka się syci, łagodzi nieco przewrotne poczucie humoru oraz zgrabne balansowanie na granicy realności i fikcji. Posłuchajcie tekstu w wykonaniu aktorów Teatru Starego!
Spółdzielnia Ogniwo zaprasza w zdalną podróż po “Polsce przydrożnej”! Opowie o niej autor książki o tym tytule, Piotr Marecki. Początek piekielnie gorącego lata 2019. 15 dni spędzonych w drodze, 4872 kilometry na liczniku. Setki miasteczek, wsi, wiosek i przysiółków. Drogi, ale częściej bezdroża. Autor przemierza Polskę powiatową, gubiąc się na leśnych żwirówkach i polnych szutrówkach. Z premedytacją nie używa GPS-u, przez co błądzi i nierzadko wraca do miejscowości, w których już był. Zapisuje, co widzi, relacjonuje spotkania z mieszkańcami. Transmisja spotkania na stronach facebookowych Spółdzielni Ogniwo i Wydawnictwa Czarne w piątek o godz. 19.
Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników NAVIGATOR online. Będzie to webinar pt. Czarnobylska strefa wykluczenia i miasto-widmo Prypeć. Interesując się historią Ukrainy nie sposób ominąć tego tragicznego w skutkach dnia, 26 kwietnia 1986 roku. Awarię w czarnobylskiej elektrowni jądrowej uważa się za największą w całej historii energetyki jądrowej. Webinar poprowadzi Borys Tynka - podróżnik, autor przewodników po ukraińskich miastach (m.in. Odessie, Lwowie, Kijowie), a także po Ukrainie Zachodniej oraz zamkniętej czarnobylskiej strefie wykluczenia. Transmisja w piątek o godz. 18 na FB NCK.
W sobotę o godz. 12 MOCAK zaprasza młodzież i dorosłych na warsztaty artystyczne „Raz w roku – plan na przyszłość”, które odbędą się online za pośrednictwem platformy Zoom. Tematem spotkania będzie praca Marii Michałowskiej „7 kartek z kalendarza” (1972). Po zapoznaniu się z twórczością artystki wspólnie uczestnicy zastanowią się nad upływającym czasem i wydarzeniami, które miały wpływ na teraźniejszość. Przygotujcie kilka kartek, przybory do pisania i rysowania i zapiszcie się wcześniej na wydarzenie!
Muzeum Armii Krajowej tworzy podcast! Najnowszy odcinek, czyli “Radio w czasach okupacji”, jest już do odsłuchania na ich stronie. Środki masowego przekazu, dzisiaj tak powszechne, w okresie przed II wojną światową, ograniczały się właściwie do: prasy oraz radia. Jednakże jak podchodzono do nich w okresie okupacji? Czy najeźdźcy zabraniali Polakom posiadania niezależnych środków przekazu informacji? Jakie było prawo? Czy Polacy w okresie II wojny światowej posiadali swoje aparaty radiowe i niepoddające się reżimowi zaborców stacje radiowe? Jeśli tak, to co było tematem ich audycji? Skąd nadawali? Na te pytania w podcaście opowie Kasia Mazur.