Cisza i pustka w przestrzeni publicznej, spowodowane obecnym stanem zagrożenia epidemiologicznego sprawiają, że wiele inicjatyw przeniosło się do internetu. Mimo trudnej sytuacji oraz decyzji o odwołaniu tegorocznej Nocy Muzeów – muzea i muzealnicy chcą być i są blisko ludzi.
Wykorzystując stronę internetową krakowskienoce.pl, udostępniamy w jednym miejscu informacje dotyczące krakowskich muzeów, muzealne zbiory on-line, wirtualne oprowadzania po zamkniętych obecnie dla zwiedzających, galeriach i wystawach oraz specjalne zajęcia edukacyjne i wykłady.
Podjęliśmy próbę zgromadzenia najważniejszych informacji dotyczących przedsięwzięć podejmowanych przez środowisko muzealne – zapraszamy do internetowego odkrywania muzealnych propozycji!
Muzeum Archidiecezjalne zlokalizowane przy ul. Kanonicza 19-21 na swojej stronie internetowej, profilu na Facebooku oraz Instagramie udostępnia na bieżąco informacje dotyczące obecnej działalności, zdjęcia i opisy obiektów, aktualności, a wkrótce również propozycje domowych zajęć edukacyjnych dla dzieci i rodziców. Ciekawą propozycją jest także internetowa muzealna galeria fotografii.
Muzeum AK z siedzibą przy ul. Wita Stwosza 12 prowadzi na stronie internetowej akcję: #zostańwdomu z #MuzeumAK, której celem jest prezentacja ciekawych i inspirujących historii dostępnych na co dzień na ekspozycji stałej. Muzeum publikuje także filmy. Jak dotąd można obejrzeć film „Nil”, „Kartki i żywność” oraz „Lida”. Muzeum AK zaprasza również do wirtualnego spaceru oraz zajawki komiksu historycznego powstałego przy okazji prezentacji wystawy czasowej „Zaczęło się w Krakowie”.
Muzeum Etnograficzne przy pl. Wolnica 1 rozpoczęło projekt badawczy „Nasze życie w czasach zarazy”. Zaprasza w nim do podzielenia się doświadczeniami z życia w czasach pandemii. Stworzono anonimowy kwestionariusz „Nasze życie w czasach zarazy”, z konkretnymi pytaniami o współczesną codzienność. To moment na chwilę refleksji nad tym, co w obecnej sytuacji jest ważne. Więcej informacji o badaniach można znaleźć na stronie internetowej. Co tydzień przedstawiany jest również, opracowany przez kustoszy obiekt tygodnia. Muzeum zachęca także do śledzenia cyklu „Mikrohistorie”, w którym o obiektach MEK opowiadają ich darczyńcy, jak również działań prowadzonych przez dział edukacji.
MuFo znajdujące się przy ul. Królowej Jadwigi 220 zaprasza do śledzenia muzealnych aktywności pod hasłem #zostańwdomuzMuFo na stronie internetowej, Instagramie, profilu na Facebooku oraz Twitterze. Na swojej stronie publikuje zadania edukacyjne w formie kart do pobrania. Dla wszystkich udostępnia też Katalog Zbiorów On-line i wirtualne zwiedzanie MuFo. Warto zajrzeć też do księgarni Art Bookstore MuFo, która, choć stacjonarnie pozostaje zamknięta, realizuje na bieżąco zamówienia internetowe.
Muzeum Krakowa do odwołania zamknęło swoje placówki i wystawy, jednak on-line dostępne jest natychmiast i wszędzie we wszystkich swoich oddziałach. Aktualne działania na bieżąco można śledzić na profilach Muzeum Podgórza, Rynku Podziemnego, Ulicy Pomorskiej, Apteki Pod Orłem, Thesaurus Cracoviensis, Celestatu, Starej Synagogi czy Fotografii Krakowskiej.
Muzeum zaprasza do poznania swoich zasobów 2D za pośrednictwem portalu Cyfrowy Thesaurus. Zobaczyć można muzealia płaskie: zdjęcia, pocztówki, grafiki, rysunki, projekty scenograficzne i mapy. W ramach projektu do digitalizacji przeznaczono ponad 18 800 eksponatów, które można przeglądać bez wychodzenia z domu.
Muzeum Krakowa prowadzi także muzealnego bloga „Opowieści o Krakowie”. Publikowane są na nim krakowskie opowieści, zarówno te znane, jak i mniej znane.
Trwa również akcja #zostanwdomuopowiedzkrakow ponieważ historia dzieje się wokół nas nieustannie. Dzięki niej można opowiedzieć o bohaterach naszych czasów – lekarzu, pielęgniarce, ratowniku medycznym czy sprzedawczyni ze sklepu lub pochwalić się szyciem w domu maseczek. To idealne opowieści do akcji. Muzealnicy wybiorą najciekawszą z opowieści i udostępnią ją na profilach w mediach społecznościowych.
Wszyscy chętni mogą nie wychodząc z domu odbyć z Muzeum Krakowa wirtualne spacery po dwóch wystawach: Rynek Podziemny oraz „Cyberteka”.
Czas przebywania w zamknięciu jest też okazją, by zapoznać się z muzealnymi wydawnictwami: Edukacyjne spacery po Nowej Hucie, „Krzysztofory” numer 35, „Krzysztofory” numer 36, „Niematerialne Dziedzictwo Miasta”, Miejsce Pamięci KL Plaszow. Raport za okres 2016 -2017, Miejsce Pamięci KL Plaszow. Raport za okres 2018 -2019 oraz Płaszów. Odkrywanie. Materiały pokonferencyjne (pol., ang.).
Ta niezwykła instytucja to nie tylko wystawy i wydarzenia, ale także projekty, takie jak: Projekt konserwacji negatywów z atelier Kriegerów 2017-2018, Opowiedz mi miasto, Ocalić od zapomnienia, Krakowscy sprawiedliwi, czy Cyfrowe Archiwum KL Plaszow.
Muzeum Krakowa nie zapomniało o najmłodszych. Dla dzieci i młodzieży przygotowano słuchowisko #KrzysztoforekOnLine dla wszystkich miłośników Krzysztoforka i Dorotki. W każdy wtorek o godz. 19.00 muzealnicy wcielają się w rolę lektorów i przygotowują niesamowite, muzealne słuchowisko. Można je słuchać za pośrednictwem Spreaker, Youtube oraz Spotify.
Na profilu Działu Edukacji można znaleźć wiele pomysłów na gry i zabawy ze swoimi dziećmi. Najmłodsi mogą zobaczyć legendy o Mistrzu Twardowskim oraz zaklętej księżniczce, a młodych fanów nowych technologii muzeum zachęca do pobrania aplikacji, która przybliży krakowską tradycję Lajkonika – elementu niematerialnego dziedzictwa Krakowa. „Przygoda z Lajkonikiem” ma charakter gry przygodowo-zręcznościowej. Użytkownik rozwiązuje zagadki, by odkryć i poznać fakty, nazwy własne i wizerunki obiektów odnoszące się do tradycji Lajkonika.
Także osoby z niepełnosprawnościami w bogatej ofercie Muzeum Krakowa znajdą coś dla siebie. W ramach „Muzeum bez barier” udostępniono Przewodnik dla niesłyszących po dźwiękach wykorzystanych na wystawie „Kraków - czas okupacji 1939-1945”, Spacery po Nowej Hucie, Słuchowisko o tradycji szopkarstwa krakowskiego, Czytanie obrazów oraz pliki MP3 z audiodeskrypcją z Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Dla osób z dysfunkcją słuchu przygotowano ponadto Muzealne opowieści, KrzysztoforekOnLine, Legendę o zaklętej księżniczce oraz Legendę o Mistrzu Twardowskim.
Na czas swojego zamknięcia muzeum proponuje także oglądanie „Muzealnych opowieści” oraz „Działo się w Krakowie”. Wszystkie odcinki, a także inne filmy, które powstały przy udziale pracowników Muzeum Krakowa dostępna są na kanale na YouTube.
MIM przy ul. św. Wawrzyńca 15 na swojej stronie internetowej, profilu na Facebooku, Instagramie oraz kanale na YouTube prezentuje aktywności podzielone na kilka typów. Każdy z nich skierowany jest do innej grupy docelowej, tak, aby każdy mógł znaleźć treści najbardziej go interesujące.
Muzeum Inżynierii Miejskiej poleca także podkast „Bo Czemu Nie” poruszający szeroko pojętą tematykę miejską (np. komunikacja, partycypacja) oraz technologiczną, który realizowany jest we współpracy z muzeum.
Muzeum Lotnictwa Polskiego zlokalizowane przy al. Jana Pawła II 39 na swojej stronie internetowej proponuje wszystkim miłośnikom lotnictwa wirtualne zwiedzanie oraz zdygitalizowaną bazę archiwów i bibliotekę. Muzeum prowadzi też własny profil na Facebooku. Dodatkowo w ramach akcji zostań w domu i wspierania inicjatywy udostępniania zbiorów on-line muzeum na swojej stronie głównej w aktualnościach zamieszcza krótkie filmiki i zdjęcia związane z historią i rozwojem lotnictwa, oraz różnymi aspektami techniki lotniczej. Filmiki te są kręcone na bieżąco i dodawane przynajmniej co drugi dzień.
Bez wychodzenia z domu można podziwiać udostępnione on-line ponad 130 tys. dzieł sztuki z bogatej kolekcji muzeum. Wśród nich znajdują się nie tylko Leonardo, Rembrandt, Matejko czy Wyspiański, ale także cenne obiekty grafiki, rysunku, fotografii, rzemiosła artystycznego i uzbrojenia. Dzieła można wyszukać przez tytuł, autora czy słowo kluczowe, ale także poprzez galerie tematyczne, np. „Malarstwo Młodej Polski”, „Sztuka Dalekiego Wschodu” czy „Najcenniejsze”. W bazie znajdują się także eseje o muzealnych zbiorach przygotowywane przez pracowników muzeum. Istnieje także bogaty cyfrowy zbiór z kolekcji Biblioteki MNK i Biblioteki Książąt Czartoryskich. Online można oglądać m.in. kolekcje muzykaliów, kartografii, starych druków, czasopism czy rękopisów ze zbiorów MNK.
Wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie to ekspozycje i bogaty przewodnik po zbiorach udostępniający wirtualne panoramy, zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, obrotowe fotografie obiektów przestrzennych, sekwencje filmowe oraz rozbudowane opisy i komentarze opracowane przez kustoszy Muzeum Narodowego w Krakowie, które można oglądać na ekranie swojego komputera czy telefonu bez wychodzenia z domu. Chcąc dowiedzieć się więcej o przeszłości samego muzeum można także skorzystać z archiwum MNK.
Z myślą o seniorach przygotowano „Rozmowy o...”, czyli cykl rozmów o obiektach zgromadzonych w galeriach. Przyglądając się wybranym pracom można analizować je pod różnymi kątami – jako zabytek historyczny lub archeologiczny, jako dzieło sztuki lub jako inspirację czy komentarz do dzieł literackich. Przygotowane zostały także „karty pracy” do samodzielnego rozwiązywania.
Karty z cyklu „Do dzieła…” oraz ścieżki zwiedzania do wykonania w domu to edukacyjne propozycje dla dzieci od Muzeum Narodowego w Krakowie. Do zabawy wystarczy przygotować kredki, pisaki, klej czy nożyczki. Dla najmłodszych przygotowano również Muzeum w domu: Czytanki, czyli audiobajki dla dzieci na podstawie książek „Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum” Jagody Gumińskiej-Oleksy oraz „Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim” Katarzyny Maziarz.
Dzięki współpracy z Google Arts & Culture, Muzeum Narodowe w Krakowie można zwiedzać on-line bez wychodzenia z domu. Wirtualny spacer możliwy jest po pięciu oddziałach Muzeum: Gmachu Głównym, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z Pawilonem Józefa Czapskiego, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Domu Jana Matejki oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma”.
Oprócz ciekawostek o muzeum i jego obiektach, na profilu Facebook Muzeum Narodowego w Krakowie publikowane są cyklicznie quizy o sztuce, wideoeseje o artystach, filmy edukacyjne oraz filmy o wystawach obecnych lub planowanych. Warto też zajrzeć na profil Przeszłość Przyszłości. Muzeum Książąt Czartoryskich gdzie publikowane są ciekawostki o zbiorach, ludziach związanych z muzeum oraz samym muzeum w cyklu #muzealneopowieści, a także weekendowy cykl #sztukaotwartości – czyli rzecz o największej inspiracji artystów – codzienności.
MNK zachęca ponadto do zajrzenia na swój kanał YouTube, który zawiera materiały audiowizualne, zarówno najnowsze, jak i archiwalne, Instagram ze zbiorami w komiksowym wydaniu, oraz profil na Twitterze prezentujący cykl #wdomuzesztuka pełen obiektów ze zbiorów MNK.
Muzeum Starego Teatru na ul. Jagiellońskiej 1 za pośrednictwem strony internetowej i Instagrama zaprasza do odwiedzania stałej ekspozycji oraz śledzenia wydarzeń – rozmów z artystami, fragmentów ich teatralnych prac, warsztatów i wystaw.
MOCAK zlokalizowany przy ul. Lipowej 4 aktualny spis działań oraz kolejne propozycje publikuje na Facebooku w grupie MOCAKonline! Jesteśmy tu! Join us!. Na czas zamknięcia dla zwiedzających MOCAK-u przygotowano „Słowa na czas zarazy”, który dostępny jest na stronie internetowej. MOCAK udostępnia na niej także e-galerię oraz wirtualne zwiedzanie archiwalnych wystaw. Do poczytania są bezpłatne artykuły z archiwalnych numerów „MOCAK Forum”. Aby pobudzić kreatywność młodszych i starszych udostępniono zadania edukacyjne do pobrania i zeszyty Twórcza Kolekcja. Wybrane dzieła z kolekcji MOCAK-u są również dostępne on-line za pośrednictwem Wirtualnych Muzeów Małopolski i na muzealnym Instagramie. Tam też udostępniono zdjęcia z muzeum.
MOCAK nie zapomina o najmłodszych. Chociaż nie można spotkać się w muzealnej bibliotece, warto skorzystać z akcji „Wspólna półka”. Polecamy książki dla dzieci!, gdzie każdy może dodać swoją ulubioną pozycję. Książki, które zbiorą największą liczbę reakcji i cieszyć się będą największym powodzeniem, uwzględnione zostaną podczas planowania kolejnych warsztatów w cyklach „Aktywne czytanie” i „Zabawy z książką”, a także w ramach zakupów do księgozbioru Biblioteki MOCAK-u.
Dodatkowo na muzealnym kanale YouTube znaleźć można cykle: „Porozmawiaj o sztuce”, będący serią rozmów dwójki młodych ludzi podczas wizyty w muzeum, „Którędy po sztukę” prezentujący wybrane prace ze zbiorów MOCAK-u oraz „Weekendy z literaturą” poświęcony rynkowi wydawniczemu. Wykładom i spotkaniom przybliżających najważniejsze kwestie związane z projektowaniem książek dedykowany jest cykl „Sztuka książki” a „Dizajn od kuchni” to rozmowy polskich projektantów z producentami stawiającymi na rozwój oparty na wzornictwie. Ponadto wszyscy zainteresowani mogą obejrzeć spotkania, wykłady i debaty o sztuce i książkach oraz filmy na temat wystaw w muzeum.
W sieci działa prężnie także ekipa z MOCAK Bookstore, którą można śledzić na profilu na Facebooku i Instagramie. Znajduje się tam dużo rekomendacji czytelniczych – i nie tylko.
Muzeum UJ przy ul. Jagiellońskiej 15 utrzymuje kontakt z publicznością przede wszystkim poprzez portal społecznościowy Facebook, gdzie dostępne są cykle poświęcone muzealnym zbiorom i opowieściom. Przygotowane są także krótkie materiały filmowe dedykowane nauce.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego z siedzibą przy ul. Kopernika 27 na swojej stronie internetowej i profilu na Facebooku udostępnia najnowsze informacje z ogrodu i ogrodowego muzeum.
Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza w podróż po „Europie od środka”. Uczestnicy za pomocą swoich telefonów i komputerów zawitają do miejsc rzeczywistych i wyobrażonych. Poznać można będzie opowieści o artystach, budowlach, miastach i regionach. O środkowoeuropejskiej sztuce i architekturze, które od lat pokazywane są w Galerii MCK przy krakowskim Rynku Głównym 25.
Dla najmłodszych miłośników kultury, którzy są częstymi gośćmi warsztatów czytelniczo-plastycznych przygotowano bezpłatne pliki pdf ze ścieżkami edukacyjnymi towarzyszącymi wystawom. Ich różnorodna tematyka z zagadkami, rebusami oraz zadaniami na spostrzegawczość lub skojarzenia, kolorowanki, a także propozycjami, jak własnoręcznie wykonać dekoracje — zapewnią ciekawą i angażującą rozrywkę.
Lekcje o dziedzictwie kulturowym on-line to propozycja dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich. Spotkania z edukatorami MCK w domowym zaciszu pozwolą na lepsze poznanie zagadnień związanych z dziedzictwem materialnym i niematerialnym, wielokulturowością, społeczeństwem obywatelskim oraz praktyczna wiedza o tym, jak mądrze korzystać z zasobów kultury w sieci. Wystarczy tylko dostęp do internetu. Zajęcia poprowadzą doświadczeni edukatorzy i edukatorki, którzy na co dzień realizują program dla dzieci i młodzieży.
Wawelskie wzgórze i zamek wraz z muzeum oraz jego oddziały w Pieskowej Skale i Stryszawie są zamknięte przed zwiedzającymi aż do odwołania. Dlatego muzeum włączyło się do akcji #zostańwdomu i przygotowało szeroką prezentację, którą udostępnia w sieci. Dotyczy ona zarówno wirtualnego zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu, jak i jego muzealnych oddziałów.
Wawel wirtualnie:
Centrum Szkła i Ceramiki przy ul. Lipowej 3 to miejsce, które poprzez działalność edukacyjną, dydaktyczną, wystawienniczą i kulturalną przybliża historię i technologię sztuki szklarskiej. Wszystkie prowadzone przez centrum aktywności można śledzić na stronie internetowej, profilu na Facebooku oraz Instagramie.
Zamek Królewski w Niepołomicach również nie zaprzestał działalności mimo zamkniętych drzwi dla zwiedzających. Zarówno na stronie internetowej i profilu na Facebooku na bieżąco publikuje muzealne ciekawostki, eksponaty i historyczne fakty a także wirtualny spacer po sukiennicach. Z działalnością muzeum można zapoznać się również za pośrednictwem portalu Wirtualne Muzea Małopolski.
Niepołomice to nie tylko zamek i jego bogata tradycja ale także jedyne w Polsce Muzeum Fonografii prezentujące około 150 eksponatów, z których najstarsze mają nawet 130 lat. Za pomocą wirtualnego spaceru, nie wychodząc z domu można zwiedzić siedem sal ekspozycyjnych muzeum.
Muzeum przygotowało materiały edukacyjne w ramach akcji #zostańwdomu na swojej stronie internetowej, profilu na Facebook, Instagramie oraz kanale na YouTube. Nie wychodząc z domu można odbyć wirtualny spacer po Zamku Żupnym i kopalni soli, zobaczyć muzealne obiekty w trójwymiarze za pośrednictwem Wirtualnych Muzeów Małopolski, oraz muzealne kolekcje solniczek i starych fotografii. Muzeum poleca także bazę wiedzy, gdzie znaleźć można słownik i artykuły związane z kopalnią oraz rozmowę o solniczkach z kustoszem muzeum.