górne tło

Krakowianie chętnie korzystają z usług e-urzędu

O ponad 100% wzrosła liczba dokumentów elektronicznych wymienianych za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePAUP Urzędu Miasta Krakowa w okresie pierwszego miesiąca sytuacji epidemicznej w odniesieniu do tego samego okresu w roku ubiegłym.

Od 16 marca do 30 kwietnia budynki Urzędu Miasta Krakowa są dostępne wyłącznie dla pracowników. Wszelkie dokumenty i wnioski można złożyć tylko elektronicznie lub w 13 wskazanych miejscach – wrzucając kopertę do specjalnego pojemnika.

Od marca nastąpił znaczący wzrost zainteresowania mieszkańców oraz innych podmiotów wymianą korespondencji z Urzędem Miasta Krakowa za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePAUP z wykorzystaniem Profilu Zaufanego. Przykładowo w marcu wpłynęło 13 814 przesyłek, a do 16 kwietnia 8 750 – co daje w sumie 22 564 elektronicznych form załatwiania spraw. Przykładowo – w analogicznych okresach ubiegłego roku – w marcu wpłynęło do urzędu 6 829 dokumentów, natomiast w kwietniu 4 317 – co dało 11 146 spraw.

Wśród najpopularniejszych usług załatwianych drogą elektroniczną znalazły się sprawy z zakresu: wydawania odpisów stanu cywilnego, wnioski o dopisanie do spisu wyborców, wnioski o wydanie dowodu osobistego, zgłoszenie urodzenia dziecka, świadczenie wychowawcze, obowiązki przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców – zgłoszenie rozpoczęcia kursów i egzaminów, wnioski do Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta.

Mieszkańcy korzystali w tym czasie również ze skrzynek, wystawionych przed urzędami. Codziennie do specjalnych pojemników wpływało średnio:

Aktualnie, mając na uwadze brzmienie ust. 2 w § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, trwają uzgodnienia w zakresie rozszerzenia obsługi bezpośredniej mieszkańców od 4 maja w szczególności w obszarach wymienionych w tym przepisie.

W zakresie spraw, które nie można załatwić w pełni elektronicznie mieszkańcy oczekują sprawnej i efektywnej obsługi bezpośredniej. Prowadzone analizy będą ukierunkowane na organizację bezpiecznej obsługi bezpośredniej w szczególności w obszarach: rejestracji stanu cywilnego, ewidencji ludności i dowodów osobistych, pomocy społecznej, świadczenia usług komunalnych, działania urzędów pracy, w tym wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, wydawania praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych, administracji architektoniczno-budowlanej.