Do 7 czerwca trwa Święto Miasta Krakowa, które zostało ustanowione przez Radę Miasta Krakowa jako upamiętnienie otrzymania przywileju lokacyjnego przez Kraków w 1257 r.
W Krakowie z tej okazji nie tylko magistrat, ale też m.in. instytucje kultury, jednostki edukacyjne, siedziby rad dzielnicy oraz spółek i instytucji miejskich, a także pojazdy komunikacji miejskiej są udekorowane biało-niebieskimi flagami miejskimi.
Biało-niebieską iluminację zyskała także kładka o. Bernatka oraz estakada tramwajowa Lipska-Wielicka. Podświetlone są również TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach.
Od 2017 r. Świętu Miasta Krakowa towarzyszy Święto Flagi Miasta Krakowa, obchodzone 5 czerwca na pamiątkę nadania Krakowowi przywileju lokacyjnego. Święto koncentrujące się na fladze miasta to próba przybliżenia mieszkańcom znaczenia tego symbolu, a także okazja do budowania lokalnej identyfikacji wokół czytelnego znaku, jednoznacznie kojarzonego z Krakowem, z tradycją i historią miasta.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców do udekorowania domów krakowskimi flagami – razem celebrujmy Święto Miasta Krakowa oraz Święto Flagi Miasta Krakowa.
Flaga Miasta Krakowa jest ważnym elementem budowania lokalnej tożsamości i więzi mieszkańców z kulturą, historią i tradycją Krakowa. Świadomość, że Kraków posiada własne barwy miejskie, przyczyna się do propagowania wiedzy o dziedzictwie kulturowym miasta.
W dniu 11 lutego 2020 roku weszło w życie nowe zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa Nr 354/2020 w sprawie zmiany zarządzenia 1336/2017 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 31 maja 2017 w sprawie zasad posługiwania się symbolami Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Załącznikiem do tego zarządzenia jest „Kalendarium 2020”, stanowiące wykaz świąt i jubileuszy o charakterze zarówno ogólnopaństwowym jak i lokalnym, podczas których wskazana jest dekoracja miasta flagami - miejskimi, narodowymi bądź unijnymi.
Flagowanie dotyczy zarówno budynków miejskich jednostek administracyjnych oraz miejskich spółek komunalnych, a także budynków Urzędu Miasta Krakowa i Zarządu Budynków Komunalnych, jak również pojazdów miejskiego taboru zbiorowego. Regulacja ta ma na celu ujednolicenie zasad i terminów dekorowania miasta oraz edukowanie krakowian i turystów w zakresie znaczenia miejskiej kolorystyki.
Jednocześnie informujemy o konieczności eksponowania flag zgodnie z obowiązującym kalendarium flagowania oraz o możliwości pozyskania nowych flag do ekspozycji na administrowanych przez siebie budynkach. W tej sprawie prosimy o kontakt z Wydziałem Komunikacji Społecznej.
Prosimy przestrzegać prawidłowego sposobu ekspozycji flagi. Przy wywieszaniu dwóch flag (państwowej i miejskiej) należy pamiętać, że stojąc przed budynkiem, flaga państwowa – jako ważniejsza – powinna być widoczna po stronie lewej, to tzw. zasada prawicy heraldycznej. Flagi eksponowane publicznie powinny być czyste, mieć czytelne barwy, nie mogą być pogniecione lub postrzępione. Bardzo zwięzłe i najważniejsze zasady dot. flagi RP można znaleźć m.in. w miniprzewodniku zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.