górne tło

Dworek Białoprądnicki zaprasza w czerwcu online

W ramach kontynuacji wirtualnych spotkań w sieci Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w czerwcu na swym profilu facebookowym oraz na stronie internetowej przeprowadzi trzy transmisje online. Będą to kolejno: spotkanie poetycko-muzyczne „Magia gór” z Andrzejem Mrozem – gratka dla miłośników piosenki turystycznej, koncert krakowskiego zespołu „Voda” wykonującego muzykę progresywną oraz warsztaty tańca polinezyjskiego z cyklu „Five Six Seven Eight”.

Podczas spotkania „Magia gór”, 15 czerwca o godz. 18.00 usłyszymy piosenki Andrzeja Mroza o tematyce górskiej i turystycznej. Andrzej Mróz z wykształcenia jest metalurgiem, z pasji natomiast harcerzem, muzykiem, tekściarzem, przewodnikiem beskidzkim oraz fotografikiem. Był jednym z pierwszych autorów piosenek o tematyce turystycznej. Pisze piosenki do własnych tekstów, a także do wierszy poetów związanych z górami. Koncertuje nie tylko solo, ale też od 1969 r. z grupą „Kociołek”, która powstała w Krakowie, a swój rodowód wywodzi z kręgów harcerzy-studentów, których pasją było wędrowanie górskimi szlakami. Wędrówki te stały się inspiracją do powstania wielu piosenek turystycznych poświęconych górom, które zostały zebrane na czterech płytach.

Voda - CK Dworek Białoprądnicki

26 czerwca, o godz. 19.00 rozpocznie się „Koncertowe Parallaxis”, czyli koncert online krakowskiej grupy VODA transmitowany prosto z zabytkowej sali Kominkowej dworku. Zespół VODA istnieje od 2014 roku, posiada na koncie, jak dotąd, dwa autorskie albumy – debiutancki „Onerare” (2015) oraz Amphibia z 2019. Jego sposób podejścia do muzyki nawiązuje do lat 70., w ktorych formy rockowe były często powiązane z bluesem, jazzem, rozimprowizowane i otwarte. Jednakże jest to styl dosyć mocny, odrębny i charakterystyczny. Muzyka „Vody” określane jest mianem muzyki progresywnej, które najpełniej określa wszelakie fascynacje i kierunki, w jakich muzycy się poruszają

Skład zespołu: Radek Kopeć – gitara, śpiew, fortepian; Mikołaj Spendel – gitara basowa, kontrabas, śpiew; oraz Łukasz Piekarniak – instrumenty perkusyjne, śpiew, gitara.

Projekt finansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach programu „Kultura odporna – Zakup dzieł”. Koncert realizować będzie Studio Nagrań Dworek Białoprądnicki im. Janusza Muniaka.

warsztaty tańca polinezyjskiego - CK Dworek Białoprądnicki

„Five, six, seven, eight” to warsztaty taneczne, których celem jest promocja tańców tradycyjnych z całego świata i zaprezentowanie ich zarówno lokalnej, jak i międzynarodowej społeczności Krakowa. Podczas kolejnych, wieczorem  27 czerwca o godz. 18.00 poznamy egzotyczne tańce polinezyjskie „Hula” i „Tahitan”. Poprowadzi je pochodząca z San Francisco (USA) instruktorka tańca Bienn Marie. Obowiązują bilety w cenie 10 zł za spotkanie. Warsztaty będą prowadzone w plenerze dworku (jeśli pozwolą na to przepisy i warunki pogodowe) oraz przez aplikację ZOOM. Link oraz ID spotkania uczestnicy koncertu otrzymają mailowo na pół godziny przed spotkaniem.

Więcej informacji na Facebooku CK „Dworek Białoprądnicki” oraz na stronie www.dworek.eu.