Willa Decjusza została pierwszym w Polsce miejscem schronienia w ramach Artist Protection Fund – amerykańskiej sieci zarządzanej przez The Power of International Education.
Artist Protection Fund to prestiżowy, międzynarodowy program stypendialny finansowany ze środków amerykańskiej Mellon Fundation oferujący schronienie i miejsca do pracy twórczej artystom, których życie w kraju pochodzenia jest zagrożone oraz którzy nie mają w swoich ojczyznach zapewnionej wolności ekspresji artystycznej.
– Program jest realizowany na całym świecie, dotychczasowi stypendyści pochodzili m.in. z Ekwadoru, Egiptu, Iranu czy Turcji i adresowany zwłaszcza do artystek oraz przedstawicieli mniejszości. Program ma innowacyjną formułę: artysta otrzymujący stypendium przebywa w instytucji goszczącej i realizuje we współpracy z nią projekty artystyczne. Ważnym punktem jest współpraca artystów z lokalną społecznością i instytucjami. Na liście instytucji goszczących artystów znajdziemy m.in. American Academy w Rzymie, Centre for Contemporary Arts w Glasgow, Harvard University, London College of Communication, The New York University - Center for Ballet&the Arts, University of Glasgow, The University of Manchester. Cieszymy się, że Willa Decjusza dołączyła do tego prestiżowego grona – mówi Dominika Kasprowicz, dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza.
Od września program Stypendium Artystyczne w Willi Decjusza będzie więc otwarty także dla artystów-uchodźców. Dodatkowo w ramach prestiżowego programu Artist Protection Fund stypendium otrzymała syryjska pisarka Chulud Szaraf przebywająca w Willi Decjusza od dwóch lat w ramach Programu Rezydencjalnego Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN.
Więcej informacji o działaniach Instytutu Kultury Willa Decjusza można znaleźć na stronie jednostki, a programie Artist Protection Fund tutaj.