górne tło

Wakacyjny przewodnik weekendowy [KONKURS]

Nadeszły wakacje! Letni czas w Krakowie jak zwykle obfituje w wiele ciekawych inicjatyw kulturalnych. Nie inaczej będzie tym razem - powróci Letnie Tanie Kinobranie pod Baranami, a Teatr im. Słowackiego zagra swoje najlepsze spektakle. Kino Letnie w MOCAK-u też będzie czekać na miłośników sztuki. Szczegóły w naszym kulturalnym przewodniku.

Już od najbliższego piątku w Kinie pod Baranami rozpocznie się kolejna edycja wakacyjnego festiwalu Letnie Tanie Kinobranie. W ciągu kolejnych dwóch miesięcy coś dla siebie znajdą koneserzy rasowych dramatów (“Błąd systemu”, “Blue Jasmine”, “Królowa Kier”), fani komedii (“Dżentelmeni”, “(Nie)znajomi)” oraz wielbiciele produkcji historycznych (“1917”, “Van Gogh. U bram wieczności”, “Oficer i szpieg”). Wiele satysfakcji dostarczą także filmy wymykające się klasyfikacji gatunkowej, swobodnie mieszające motywy i konwencje, których rozpoznawanie stanie się satysfakcjonującą zabawą dla każdego kinomana (“Emma”, “Parasite”, “Lighthouse”, “Midsommar. W biały dzień”). Tematem przewodnim pierwszego tygodnia będzie Kobieta, zatem na ekranie zagości m.in. “Mama” Xaviera Dolana, “Portret kobiety w ogniu”, “Judy” czy “Śniadanie u Tiffany’ego”. Filmy będą też dostępne online za pośrednictwem platformy e-kinopodbaranami.pl.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na seans filmu “Mama” Xaviera Dolana w Kinie pod Baranami we wtorek 7 lipca o godz. 17:30. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Jaki film Xaviera Dolana miał swoją polską premierę kinową w 2020 roku? Odpowiedzi wysyłajcie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 3 lipca do godz. 12 w tytule maila wpisując LETNIE KINOBRANIE. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

MOCAK zaprasza na wieczorne seanse filmowe, których tematem będzie sztuka. Pokazy odbywać się będą w piątki od 3 lipca do 28 sierpnia o godz. 21 w podcieniach Muzeum. Ze względu na obostrzenia sanitarne i bezpieczeństwo widzów w tym roku trzeba było ograniczyć liczbę miejsc. Zapraszamy maksymalnie 40 osób na jeden seans. Jako pierwszy, w najbliższy piątek zobaczymy ostatni film Pedro Almodovara pt. “Ból i blask”. Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Polecamy!

Nowa wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury pt. “Boris Bućan. Plakaty”. Bućan jest malarzem i grafikiem  uważanym za jednego z pierwszych artystów chorwackich, który już pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku skierował się zarówno ku sztuce publicznej, jak i wykreował jugosłowiański pop‑art. Szczególnie w tworzonych już od lat siedemdziesiątych plakatach artysta wypracował swój swoisty i rozpoznawalny styl. Mocne, wyraziste formy, jaskrawe kolory, geometryzacja i multiplikacja motywów układających się w przyciągające oko – czasem wręcz psychodeliczne – wzory. Na krakowską odsłonę twórczości Borisa Bućana składa się seria szesnastu najbardziej znanych wielkoformatowych posterów teatralnych z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Wystawa od najbliższej soboty będzie prezentowana w średniowiecznych piwnicach MCK.

Kino Mikro zaprasza na wakacyjny przegląd “Wystawa na Ekranie”. Pierwszym dokumentem, który zobaczymy w niedzielę o godz. 16 będzie “Canaletto i sztuka Wenecji”. Autor filmu nigdy wcześniej nie zwiedzał Pałacu Buckingham i Zamku Windsor, choć jest Brytyjczykiem i dzięki pracy nad filmem inspirowanym przekrojową wystawą dzieł Canaletta zgromadzonych w królewskiej galerii stwierdził, że pokazać trzeba nie tylko rysunki i obrazy mistrza, ale i same pałace. Dlatego też w tym dokumencie mieszają się wnętrza londyńskich zamków królewskich i widoki Włoch, a szczególnie Wenecji, w której żył i tworzył Giovanni Antonio Canal, znanego lepiej jako Canaletto. W kolejnych tygodniach bohaterami filmów będą m.in. Fryderyk Chopin, Claude Monet czy Francisco Goya.

Już w najbliższą niedzielę na dziedzińcu Pałacu pod Baranami wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, mistrz klimatycznego saksofonu, trzykrotny laureat prestiżowej nagrody Fryderyk, Henryk Miśkiewicz. Jego charakterystyczne brzmienie saksofonu możemy usłyszeć na niezliczonej ilości płyt muzyki rozrywkowej, filmowej i jazzowej. Był związany z wybitnymi polskimi muzykami jazzowymi m. in. Jarosławem Śmietaną czy Wojciechem Karolakiem. Początek koncertu o godz. 21. Koncert odbywa się w ramach Summer Jazz Festival! W piątek, 3 lipca na tym samym dziedzińcu usłyszymy również Agę Zaryan i Szymona Mikę.

Kolejny koncert na scenie Klubu Studio w ramach akcji #studiowsieci! Tym razem w piątek o godz. 20 wystąpi Kraków Street Band. Zespół w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Zespół zagrał niezliczoną ilość koncertów zarówno klubowych, jak i festiwalowych (m.in. Pol'and'Rock, czy węgierski Sziget), a płyta "Going Away" otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues/Country. Koncert do obejrzenia na kanale Youtube Klubu Studio, a niewielka pula biletów umożliwia zobaczenie występu na żywo w Klubie!

Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza w najbliższy weekend na trzy spektakle. Pierwszy z nich to “Hamlet” na podstawie dramatu Williama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka oraz idei i fragmentów tekstów Stanisława Wyspiańskiego (Studium o "Hamlecie", Śmierć Ofelii). Zobaczymy go w piątek i niedzielę o godz. 19. Na Scenie MOS-u od piątku do niedzieli o godz. 19 Jan Peszek i Anna Polony wystąpią w spektaklu “Miłość”. To wzruszająca i dowcipna opowieść o odkrywaniu namiętności i rodzącej się erotycznej fascynacji dwójki dojrzałych osób. To historia o poszukiwaniu uczucia, bliskości i niezgodzie na przemijanie. Na Scenie Miniatura od piątku do niedzieli o godz. 19 wybrane wiersze z tomiku “O kotach” Charlesa Bukowskiego stworzą słodko-gorzką (śpiewaną!) opowieść o kociej bliskości, czułości, miłości, nienawiści, strachu, bitwach, ranach, umieraniu.

Na koniec polecamy niedzielny spacer rodzinny po Nowej Hucie pod hasłem “Łąki Nowohuckie #1: Co to za roślina, czyli jak rozpocząć przygodę z rozpoznawaniem dziko rosnących gatunków roślin”. Podczas spaceru poznawać będziemy rośliny użytku ekologicznego oraz zapraszać do przygody z samodzielnym rozpoznawaniem roślin. Prowadzący prezentować będzie wiele gatunków roślin ze zwróceniem szczególnej uwagi na powtarzające się schematy budowy, świadczące o ich wzajemnym pokrewieństwie (te same rodzaje, rodziny). Przedstawione zostaną również przykłady profesjonalnych kluczy do oznaczania roślin występujących w Polsce. Obowiązują wcześniejsze zapisy na wydarzenie.