Okres pandemii miasto wykorzystało na przygotowanie wielu zmian i działań mieszkaniowych. W efekcie w 2020 roku mieszkańcom Krakowa zostanie udostępniona rekordowo duża liczba mieszkań.
– W wyniku działań miasta w ostatnich kilku latach realizowane były duże inwestycje mieszkaniowe, dzięki którym ponad 500 krakowskich rodzin dostanie nowe mieszkanie socjalne – zaznacza Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa.
Przy ulicy Przyzby zasiedlono już 179 nowo wybudowanych mieszkań, do zasiedlenia pozostaje kolejnych 178 mieszkań przy tej samej ulicy. Jesienią przekazanych będzie 165 mieszkań na osiedlu przy ulicy Wańkowicza. To razem 522 nowych mieszkań oddanych krakowskim rodzinom.
Znacząco zwiększyło się pozyskiwanie pustostanów. Przez ostatnich kilka lat służbom miejskim w wyniku starań prawnych udało się odzyskać ponad 500 mieszkań z tego zasobu. W 2019 roku Kraków przeznaczył środki na remont ponad 350 pustostanów. Aby przyspieszyć prace remontowe, wprowadzono standardy kosztorysów, co pozwoliło oferentom na szybkie i dokładne przygotowywanie ofert. W bieżącym roku wyremontowanych zostanie ponad 300 kolejnych pustostanów.
Miasto rozszerzyło program pomocy lokatorom, czyli program „Mieszkanie za remont”. Dotychczas można było przekazywać do remontów lokatorskich tylko lokale z centrum miasta. Zmiana polega na oferowaniu mieszkań z całego obszaru miasta, co oznacza możliwość zaoferowania o wiele większej liczby mieszkań do lokatorskiego remontu.
Wprowadzono nowe zasady wynajmu mieszkań, czyli czytelne zasady ich wynajmowania, także dla szczególnych grup społecznych, osób niepełnosprawnych czy osób z niskimi dochodami.
Po 12 latach nastąpiła zmiana czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych. Pierwotnie nowe czynsze miały wejść w życie w maju, pandemia spowodowała przesunięcie tego terminu na lipiec.
Nowe czynsze to maksymalnie 12,52 zł/m2 w mieszkaniach komunalnych i 2,45 zł/ m2 w mieszkaniach socjalnych. Czynsz dla danego mieszkania jest wyliczany na podstawie oceny kilku parametrów i w większości lokali jest niższy niż maksymalny. Istnieje także możliwość wprowadzenia bonifikaty od czynszu, uzależnionej od niskich dochodów, w wysokości do 70 proc., czyli do poziomu 30 proc. wartości. Dochody z czynszów mają spowodować wzrost nakładów i być przeznaczone np. na remonty pustostanów.