Jak sektor kultury i miasta festiwalowe radzą sobie z kryzysem wywołanym przez epidemię COVID-19, jak państwa i lokalne samorządy starają się ograniczać wpływ tego kryzysu na kulturę i branże kreatywne, jakie mechanizmy odporności można i trzeba wypracować w tym zakresie? – to tylko wybrane tematy, o których dyskutuje międzynarodowe grono ekspertów w ramach serii internetowych webinarów UNESCO ResiliArt.
Pandemia, która wpłynęła na gospodarkę niemal wszystkich krajów i miast świata, szczególnie mocno odcisnęła się na sytuacji branż kreatywnych. Kryzys dotknął milionów artystów oraz wiele przedsiębiorstw i firm artystycznych, organizacji i instytucji kulturalnych, a także poważnie zakłócił międzynarodową współpracę w obszarze kultury.
Sektor festiwalowy, podobnie jak cała branża wydarzeń, długo nie wróci do równowagi. I chociaż na poziomie poszczególnych krajów i miast wdrożono różne programy pomocy mające na celu złagodzenie skutków kryzysu dla festiwali i ich ekosystemów, to aktualnie trudno jeszcze oszacować długofalowe skutki obecnej sytuacji.
Sytuacja sektora kultury, festiwali i branż kreatywnych jest przedmiotem serii debat UNESCO ResiliArt, w których biorą udział eksperci reprezentujący miasta festiwalowe świata, specjaliści z branży kultury i przemysłów kreatywnych. Debaty te mają na celu zwiększenie świadomości wpływu pandemii na sektor kultury i branż kreatywnych, a także znaczenia tych branż dla rozwoju gospodarczego i spójności społecznej.
W najbliższy wtorek, 28 lipca o godz. 14.00 odbędzie się webinar z udziałem przedstawicieli Adelajdy, Edynburga, Montrealu, Singapuru, a także Krakowa. Eksperci omówią sposoby i możliwości, które państwom, regionom i samorządom lokalnym mogą pomóc w rozwijaniu polityki wspierającej ożywienie sektora festiwalowego i powrót do równowagi w tym obszarze.
W debacie wezmą udział: Low Eng Teong, reprezentujący Singapur zastępca dyrektora generalnego w National Arts Council, Susan Deacon, przewodnicząca Edinburgh Festivals Forum, była posłanka do parlamentu szkockiego i minister zdrowia, Douglas Gautier dyrektor generalny i dyrektor artystyczny Centrum Festiwalowego w Adelajdzie, przewodniczący Asia Pacific Performing Arts Center i dyrektor Asia Pacific Center for Arts and Cultural Leadership. Miasto Kraków i polski sektor kreatywny będzie reprezentować Paweł Potoroczyn, dyplomata i menedżer kultury, wydawca, producent filmowy i muzyczny, który w latach 2008-2016 był dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Hiroko Tsuboi-Friedman, członek UNESCO Expert Facility, który zajmował się także badaniem polityki w japońskim rządzie.
Miasta, których przedstawiciele wezmą udział w debacie, są członkami Sieci Miast Festiwalowych uznającej festiwale za rosnące zjawisko kulturowe i społeczne mające ważny wkład w rozwój miast, kreowanie ich tożsamości i sukces gospodarczy.
– Od samego początku pandemii Kraków funkcjonuje w ogólnoświatowej debacie na temat skutków COVID-19 i jego wpływu na światową ekonomię kreatywną. Przedstawiciele Krakowa, reprezentanci miejskich festiwali i menedżerowie kultury biorą udział w panelach, dyskusjach i pracują w grupach eksperckich – można tu wymienić choćby ostatnie spotkania online OECD, Festival Cities Network, European Festivals Association czy spotkania miast kreatywnych UNESCO. Tym razem w imieniu miast festiwalowych będzie się wypowiadał Paweł Potoroczyn - wieloletni dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, dyplomata, pisarz. Serdecznie zapraszam do rejestracji i wzięcia udziału w spotkaniu. To okazja do porównania doświadczeń i znalezienia wspólnych rekomendacji dla odrodzenia się sektora gospodarki kreatywnej w jednym z najtrudniejszych kryzysów, który wprost uderza w mobilność twórców, współpracę międzynarodową i rolę festiwali w dystrybucji kultury. Międzynarodowe doświadczenie Pawła Potoroczyna w zakresie promocji kultury i gospodarki kreatywnej pozwala porównać doświadczenia polskie z australijskimi, szkockimi, kanadyjskimi, a także doświadczeniem Singapuru. Zapowiada się ciekawa wymiana myśli i wiedzy – do udziału w webinarze zaprasza Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
Udział w spotkaniu będzie możliwy po rejestracji pod tym linkiem. Zaproszenie na webinar realizowany za pomocą platformy Zoom zostanie wysłane do uczestników na 24 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia. Wstęp wolny.