Okuliści ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zaintubowali drogi łzowe 11-letniej dziewczynce przy pomocy specjalnej protezy.
Dziecko trafiło do szpitala z urazem powieki i bolesnym uporczywym łzawieniem po zabawie z psem. Dzięki zabiegowi, medykom udało się nie tylko zatrzymać łzawienie, ale także w jak najbardziej fizjologiczny sposób odtworzyć uszkodzone struktury dróg łzowych oraz powieki. Okuliści z „Żeromskiego” jako pierwsi i jedyni w Małopolsce zastosowali tego rodzaju protezowanie dróg łzowych u małych pacjentów. Dziewczynka już jest wypisana do domu, ale pozostaje pod opieką specjalistów. Była już na pierwszej kontroli, rana goi się prawidłowo, dziecko nie skarży się na łzawienie i inne dolegliwości.
Dr n. med. Małgorzata Woś, szefowa oddziału okulistycznego w „Żeromskim”, zdradza, że do tej pory stosowano w takich przypadkach inne mniej przyjazne metody.
– Postanowiliśmy wykorzystać dostępne na rynku możliwości i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów. Dzięki temu uszkodzone drogi łzowe goją się w maksymalnie fizjologiczny sposób – dodaje dr n.med. Woś. Po kilku miesiącach dren zostanie usunięty.
Drogi łzowe to szereg struktur odpowiedzialnych za prawidłową cyrkulację i odprowadzanie łez do przewodu nosowego. Składają się z punktów łzowych, kanalików łzowych, woreczka łzowego oraz przewodu nosowo-łzowego. Podczas urazu powiek może dojść do przerwania ciągłości tych struktur. Niestety zazwyczaj przerwaniu ulega dolny kanalik łzowy (aż sześciokrotnie częściej niż kanalik łzowy górny), który odprowadza za 80 proc. łez. Prawidłowe zaopatrzenie chirurgiczne rany jest niezbędne, aby nie pojawiło się uporczywe łzawienie.
Wart zaznaczyć, że oddział okulistyczny w „Żeromskim” jako jedyny w naszym regionie specjalizuje się w kompleksowym podejściu do diagnostyki i leczenia zaburzeń dróg łzowych, zarówno u dzieci jak i dorosłych.