górne tło

Dzień Osób Leworęcznych

Nazywana niegdyś potocznie mańkuctwem, leworęczność dotyczy od 8 do 15% ogólnej populacji i przez długi czas uważana była za odstępstwo od normy. Na szczęście czasy, gdy próbowano jej „oduczyć” minęły bezpowrotnie i dzisiaj osoby leworęczne mogą wręcz podkreślać swoje atuty. 13 sierpnia obchodzą one swoje święto.

Leworęczność charakteryzuje się wykonywaniem wymagających precyzji ruchów ręką lewą, a nie – jak większość osób – prawą. Za jej przyczynę uważa się silniejszy rozwój prawej półkuli mózgu, objawiający się w większej sprawności lewej połowy ciała. Ponieważ leworęczność stanowi dla mózgu wysiłek większy od praworęczności, pozytywnie wpływa na jego sprawność. Osoby leworęczne zyskują większą kreatywność i pomysłowość, często dysponują większym zasobem słów i dobrze odnajdują się zarówno w działalności artystycznej, jak i intelektualnej. To osoby inteligentne i myślące nieszablonowo.

„Mańkutami” byli Leonardo da Vinci, Nikola Tesla, Maria Skłodowska-Curie czy David Bowie. Z żyjących leworęcznych celebrytów wspomnieć można Paula McCartney’a, Lady Gagę, Angelinę Jolie, ale też Baracka Obamę czy Billa Gatesa.

Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych organizuje od 1992 roku „Klub Leworęcznych” (ang. The Left Handers Club) - powstała w 1990 r. organizacja, której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. W Polsce to święto obchodzone jest od 2006 r.