Rozpoczął się ostatni tydzień półkolonii, na które miasto zaprosiło dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. Różnego rodzaju zajęcia sportowe, rekreacyjne, a także doradztwo zawodowe, zajęcia informatyczne oraz rewalidacyjne i integracyjne, a przede wszystkim bezpiecznie i radośnie spędzony czas pod dobrą, profesjonalną opieką – tak wygląda druga edycja akcji „Lato w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami”.
Powoli dobiega końca druga edycja organizowanej przez miasto w trakcie wakacji akcji „Lato w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami”. Poprzednia – podobnie jak dwie zimowe odsłony tej inicjatywy organizowane podczas ferii – cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Półkolonie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami organizowane przez różne organizacje działające w Krakowie są finansowane lub współfinansowane przez miasto, dzięki czemu dla uczestników udział w nich jest bezpłatny.
Organizacja wypoczynku dostosowanego do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami to wiele korzyści dla dzieci i młodzieży, a także wymierna pomoc i wytchnienie dla rodziców opiekującymi się nimi na co dzień.
Z myślą o dzieciach poniżej 10. roku życia, w tym także dzieciach z niepełnosprawnościami, takimi jak autyzm, zespół Aspergera, afazja ruchowa oraz dzieciach borykających się z trudnościami w nauce wynikającymi z upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim przygotowany został program zajęć realizowany przez Szkolny Klub Sportowy RZAK w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7.
Uczestnicy wzięli udział w zajęciach sportowych oraz warsztatach psychologicznych, a informatyk uczył ich korzystania z platform i komunikatorów ułatwiających naukę on-line (np. Microsoft Teams, Discord). Półkolonie miały charakter integracyjny – w każdej z dwunastoosobowych grup znalazło się kilkoro dzieci z niepełnosprawnościami.
W lipcu w TAURON Arenie Kraków odbyły się półkolonie integracyjne z elementami karate organizowane przez Fundację Promocji i Rozwoju Sportu Proland-Sport. Dzieci i młodzież w wieku od 7 do 15 lat (z różnymi niepełnosprawnościami) brały udział w ćwiczeniach sportowych z wykorzystaniem podstawowych elementów karate prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę (dodatkową atrakcją było otrzymanie kimon), uczestniczyły w zabawach, a także uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy.
Dla osób pomiędzy 16. a 21. rokiem życia, w tym dla młodzieży z dysfunkcjami, takimi jak dziecięce porażenie mózgowe, zespół Aspergera, afazja ruchowa, trudności w nauce wynikające z upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim, a także dla osób niedosłyszących i niedowidzących przez Fundację Otwarte Ramię Białej Gwiazdy został zorganizowany kurs informatyczny z psychoedukacją, doradztwem zawodowym oraz aktywnościami sportowo-rekreacyjnymi. Zajęcia odbywały się w internacie Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1.
Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Nadzieja zorganizowało półkolonie dla dzieci i młodzieży (w wieku od 7 do 21 lat) z dysfunkcją wzroku. Zajęcia odbywały się w Zespole Szkół i Placówek „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach wokalno-muzycznych, rytmicznych, plastycznych, a także sportowych, edukacyjnych i rewalidacyjnych (doskonalenie orientacji przestrzennej oraz czynności samoobsługowych).
Z kolei Polski Związek Głuchych Oddział Małopolski w Szkole Podstawowej nr 58 zorganizował półkolonie integracyjne z elementami aktywności fizycznej oraz dogoterapii przeznaczone dla dzieci i młodzieży z wadą słuchu i mowy, pozostających pod opieką poradni PZG, uczęszczających do krakowskich szkół integracyjnych oraz słyszących dzieci i młodzieży rodziców głuchych. Program zajęć zaplanowanych na ostatni tydzień wakacji został dostosowany do oczekiwań, a także możliwości zdrowotnych i psychofizycznych uczestników, dla których przygotowane zostały także dodatkowe atrakcje, takie jak wizyta w krakowskim zoo czy spływ kajakowy po Wiśle.
Przed nami jeszcze także ostatni turnus półkolonii dla dzieci i młodzieży do 24. roku życia, które Fundacja Poland Business Run organizuje w Kärcher Hali Cracovii Centrum Sportu Niepełnosprawnych. W trakcie tych półkolonii podopieczni uczestniczą w zajęciach sportowych, plastycznych i edukacyjnych. Dodatkowo pod okiem profesjonalistów próbują swoich sił w dyscyplinach olimpijskich.
Uczestnicy akcji „Lato w mieście dla dzieci z niepełnosprawności” biorą udział w różnych zajęciach, korzystają z licznych atrakcji, mają także zapewnione wyżywienie, dowóz do określonych punktów oraz stałą obecność ratownika medycznego.
Tegoroczna odsłona organizowanej przez Kraków inicjatywy sprawiła, że dla 362 osób, w tym 218 z niepełnosprawnościami (a także ich rodziców i/lub opiekunów) wakacje stały się znacznie ciekawsze i bardziej atrakcyjne.