Już po raz 14. Muzeum Krakowa organizuje Dni Pamięci Ofiar Gestapo. W tym roku obchody odbywają się w dniach od 11 do 14 września i są poświęcone 80. rocznicy Akcji AB, w wyniku której Niemcy zamordowali ponad 6 tysięcy Polaków, głównie przedstawicieli inteligencji i elit politycznych.
W samym Krakowie aresztowania Niemcy rozpoczęli już w marcu 1940 roku. Doraźny sąd policyjny wydawał wyroki śmierci, a skazanych rozstrzeliwano w podkrakowskich lasach. Najwięcej ofiar zamordowano w forcie 49 „Krzesławice” i w lesie Glinik w Przegorzałach.
Jak co roku w ramach Dni Pamięci Ofiar Gestapo odbyła się msza w kościele św. Szczepana oraz uroczysty apel i złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą zamordowanym przez nazistów przy ulicy Pomorskiej 2.
W sobotę, 12 września odbyła się sesja poświęcona Akcji AB oraz wycieczka do fortu w Krzesławicach. Obchodom towarzyszyła wystawa plenerowa na pl. Inwalidów poświęcona Akcji AB.
Rokrocznie Dni Pamięci Ofiar Gestapo mają swoich patronów. W tym roku pierwszym z nich jest major Walery Krokay - rozstrzelany w Krzesławicach jeden z organizatorów podziemia w Krakowie. Drugim z upamiętnionych bohaterów jest Wincenty Jerzy Kluska - żołnierz Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Krajowej. W 1944 r. został aresztowany i odbity podczas brawurowej akcji AK. Po wojnie prześladowany przez władze komunistyczne.