Od ponad trzech lat w Krakowie działa Miejskie Centrum Informacji Wypadkowej – projekt Fundacji Pomocy Poszkodowanym „Razem”. Do tej pory zespół złożony z prawników, psychologów, chirurgów i rzeczoznawców udzielił bezpłatnych konsultacji kilkuset osobom – ofiarom wypadków komunikacyjnych i innych zdarzeń losowych.
Zdarzenie komunikacyjne, wypadek w pracy lub w rolnictwie, przestępstwo lub wykroczenie, błąd medyczny, klęska żywiołowa, inne nieszczęśliwe zdarzenie wywołujące szkodę – to zakres spraw, którymi zajmuje się MCIW i współpracujący z nim specjaliści. Bezpłatnych konsultacji udzielają prawnicy z wieloletnim doświadczeniem w sprawach odszkodowawczych, psychologowie, chirurdzy, rzeczoznawcy. Poradnictwo ma zatem charakter komplementarny, pomocny w różnych aspektach życia poszkodowanego i pomaga mu zorientować się w jego sytuacji po zdarzeniu. Głównym celem jest jak najszybsza aktywizacja życiowa osób poszkodowanych.
W ostatnim czasie centrum odnotowuje wzrost liczby zdarzeń, w których poszkodowanymi są osoby starsze. To urazy spowodowane nierozważną jazdą rowerzystów, użytkowników e-hulajnóg czy pojazdów samochodowych, do których dochodzi na chodnikach i przejściach dla pieszych, a także w komunikacji zbiorowej (upadki w tramwajach i autobusach).
Konsultacje prowadzone są zarówno w formie bezpośredniej w siedzibie Miejskiego Centrum Informacji Wypadkowej przy al. Beliny-Prażmowskiego 49a/6, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00, jak również zdalnie, za pośrednictwem telefonu 12 307 01 33 lub poczty elektronicznej kontakt@mciw.pl.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej mciw.pl.
Ważne informacje w razie wypadku lub zagrożenia można znaleźć tutaj.