Od początku września prowadzący autobusy i tramwaje otwierają drzwi na każdym przystanku. Także na przejściach dla pieszych na większych skrzyżowaniach nie ma konieczności naciskania przycisków. Wszystko w związku z dbałością o bezpieczeństwo mieszkańców w trakcie epidemii SARS-CoV-2 i zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego.
Pasażerowie komunikacji miejskiej nie muszą dotykać przycisków, aby wsiąść lub wysiąść z tramwaju czy autobusu. Dotyczy to również przystanków na żądanie, na których prowadzący zatrzymują się bez oczekiwania na sygnał ze strony pasażera.
Otwieranie drzwi przez prowadzących jest technicznie możliwe we wszystkich autobusach i większości tramwajów. Co ważne, nie ma takiej technicznej możliwości w tramwajach typu E1, C3, dwukierunkowych GT8S oraz wagonach N8.
Jednocześnie przypominamy, że we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej pasażerowie mają obowiązek zasłania ust i nosa. Przypomina o tym także specjalny komunikat głosowy emitowany w tramwajach i autobusach.
W każdym autobusie i tramwaju nadal obowiązuje wydzielona strefa w rejonie kabiny prowadzącego oraz brak możliwości wsiadania i wysiadania pierwszymi drzwiami. Każdego dnia w pojazdach komunikacji miejskiej dezynfekowane są wszystkie elementy, których dotykają pasażerowie, takie jak: przyciski, uchwyty, poręcze, automaty biletowe oraz kasowniki.
Przypominamy też, że wciąż ograniczona do niezbędnego minimum jest konieczność naciskania przycisków na przejściach pieszych na skrzyżowaniach w ciągu dnia. Co ważne, w części przejść zdecydowano o przełączeniu na tryb sygnału żółtego migającego, a w niektórych konieczne jest naciśnięcie przycisku. Liczba takich miejsc jest niewielka – tylko w newralgicznych punktach, jakimi są przejścia w ciągach ulic.