górne tło

Antonina Hoffmann w serii monet kolekcjonerskich NBP

27 października do obrotu trafiła kolejna moneta z serii „Wielkie aktorki”. Na srebrnej monecie została tym razem uwieczniona Antonina Hoffmann, wybitna aktorka związana z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Emisja monet z tej serii upamiętnia 125-lecie działalności Teatru.

Antonina Hoffmann debiutowała w Warszawie, ale tuż po debiucie, w 1860 roku trafiła do Krakowa i tu spędziła całe swoje życie zawodowe. Jej partnerem w życiu prywatnym i zawodowym był Stanisław Koźmian, twórca „szkoły krakowskiej”, reżyser, który był również aktywnym publicystą i politykiem. Wprowadził do teatru styl gry oparty na wnikliwej analizie tekstu, potocznej obserwacji i psychologicznej interpretacji postaci. Antonina Hoffmann uchodziła za najwybitniejszą przedstawicielkę tej „szkoły”.

To już druga moneta w serii „Wielkie aktorki”, na poprzedniej znalazł się wizerunek Heleny Modrzejewskiej.

W foyer Teatru im. J. Słowackiego odsłonięto także popiersie aktorki wykonane w 1872 roku przez Władysława Eliasza, rzeźbiarza pochodzącego z artystycznej rodziny Radzikowskich, studenta krakowskiej Szkoły Rysunku i Malarstwa, absolwenta Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

Opis monety:

Na rewersie umieszczono popiersie Antoniny Hoffmann według rzeźby autorstwa Władysława Eliasza z 1872 r. oraz wizerunki koronek nawiązujące do kostiumów scenicznych aktorki. Na awersie został zaprezentowany wizerunek frontonu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.