Rozpoczęcie festiwalu Sacrum Profanum, uruchomienie platformy KFF VOD, a także koncerty zaduszkowe. Wiele będzie się działo kulturalnie w zbliżający się weekend. Zachęcamy Was do wspierania kultury i wzięcia udziału w wydarzeniach!
Przełom października i listopada to czas na tradycyjne Krakowskie Zaduszki Jazzowe! W ten weekend będziemy mogli posłuchać kilku koncertów. Najpierw w piątek w NCK o godz. 19 odbędzie się benefis Marka Stryszowskiego z okazji 50-lecia pracy twórczej. W sobotę o godz. 18 również w NCK posłuchamy kilku koncertów. Wystąpią Krzysztof Kobyliński i Maciek Pysz, następnie Stanisław Słowiński Acoustic Trio, a potem zobaczymy transmisję z koncertu “Purple is the color” Simon Raab. Polecamy!
1 listopada rozpocznie się XVII Międzynarodowy Festiwal „Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia”. Koncerty odbędą się w najbardziej znanych kościołach Krakowa: Bazylice Bożego Ciała Kanoników Regularnych Laterańskich, Kościele Świętego Krzyża, Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa OO. Paulinów „Na Skałce” oraz w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa OO. Jezuitów. Wydarzenie zainauguruje koncert Dariusza Bąkowskiego-Koisa w Bazylice Bożego Ciała w niedzielę o godz. 17.
Rozpoczynający się także 1 listopada festiwal Sacrum Profanum zostanie zainaugurowany koncertem Ars Antiqua, czyli sztuka dawna. Jego głównym bohaterem będzie jeden z najbardziej obiecujących kompozytorów i producentów młodego pokolenia – Stefan Węgłowski. Będzie to oniryczny spektakl światła, elektroniki i eterycznego głosu uchwycony w poprzemysłowej hali. Co ważne, 18. edycja imprezy jest jednocześnie pierwszą, która odbędzie się całkowicie w internecie – wszystkie wydarzenia festiwalowe będzie można obejrzeć na platformie PLAY KRAKÓW. Festiwal potrwa do 29 listopada.
Po sukcesie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w całości – jako pierwszy w Polsce! – odbył się w internecie, Krakowska Fundacja Filmowa rozpoczyna nowy wirtualny projekt: KFF VOD. Każdego miesiąca przez kilka dni najciekawsze filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe w wyjątkowych zestawach tematycznych będą udostępniane widzom online. Jeszcze do końca tygodnia w ramach udostępnionych filmów poznamy mężczyzn uwikłanych w trudne relacje osobiste, pełnych pasji i angażujących się w to, co dla nich najważniejsze, takich jak “Belfer” (reż. Alexandru Brendea), czyli osobliwy matematyk z Transylwanii, który porzuca konwencjonalny system edukacji czy były “Mistrz świata” (reż. Federico Borgia, Guillermo Madeiro) w kulturystyce, który całkowicie poświęca się opiece nad nastoletnim synem.
Codziennie, od piątku 30 października do 5 listopada Kino pod Baranami zaprasza na pokazy najnowszego, wyróżnionego na festiwalu w Wenecji filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta - “Śniegu już nigdy nie będzie”. Pracowity Ukrainiec, Żenia zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od "gorszego" świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich. W rolę główną wcielił się znakomity Alec Utgoff, któremu partnerują m.in. Agata Kulesza, Maja Ostaszewska, Katarzyna Figura i Łukasz Simlat. Seanse codziennie o godz. 20:30.
W Filharmonii Krakowskiej w piątkowy i sobotni wieczór odbędzie się Koncert oratoryjny dedykowany pamięci Juliusza Łuciuka /1926-2020/. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Dawida Runtza wykona “Requiem d-moll KV 626” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Requiem zamówił Franz Graf von Walsegg-Stupach, by uczcić pamięć niedawno zmarłej żony. Mozart najpierw ukończył “Czarodziejski flet” i “Kantatę wolnomularską”, a następnie przystąpił do prac nad dziełem, którego będzie można posłuchać w piątek o godz. 19:30 i w sobotę o godz. 18.
W sobotni wieczór na scenie Opery Krakowskiej zobaczymy spektakl pt. “Tosca”. Usłyszymy jedne z najpiękniejszych arii Pucciniego: „Recondita armonia...” i „E lucevan le stelle...”, wplecione w historię tragicznej miłości śpiewaczki Toski i malarza Cavaradossiego, którzy stają się ofiarami gry prowadzonej przez szefa tajnej policji Scarpię. Za udzielenie pomocy zbiegłemu więźniowi politycznemu Cavaradossi sam zostaje schwytany i skazany na śmierć. Ceną za jego życie ma być ukochana malarza, Tosca. Początek o godz. 18:30.
Kino KIKA jak co roku świętuje Międzynarodowy Dzień Animacji (International Animation Day) i zaprasza na specjalny pokaz filmów z festiwalu w Stuttgarcie. W niedzielę 1 listopada o 14:30 wyświetlone zostaną animacje z programu Best of Trickstar Nature Award 2020. Na ekranie zobaczymy krótkometrażówki z całego świata, m.in. z Chin, Niemiec, Iranu czy Kanady. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wejściówki należy pobrać przed seansem.