W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie spotkaliśmy się na Rynku Głównym, aby śpiewająco świętować rocznicę odzyskania niepodległości. Krakowska Lekcja Śpiewania „Droga Niepodległości” została przygotowana w zmienionej formule – odbyła się w sieci i na antenie Radia Kraków.
Dziś, w środę, 11 listopada o godz. 11.00 na internetowej stronie miasta oraz na stronie bibliotekapiosenki.pl miała miejsce premiera wideoklipów przygotowanych specjalnie na tę okazję.
Premiera wideoklipów odbyła się również na platformie YouTube.
Usłyszeliśmy utwory wykonane przez artystów Teatru Loch Camelot. Do udziału online w wydarzeniu zaprosił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Pieśni i piosenki zostały opatrzone komentarzem Waldemara Domańskiego, pomysłodawcy Krakowskich Lekcji Śpiewania i dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki.
Organizatorzy Krakowskich Lekcji Śpiewania – Biblioteka Polskiej Piosenki i Teatr Loch Camelot, w ten trudny czas pragnęli stworzyć atmosferę wspólnego śpiewania, by uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Nagrania zrealizowano w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie oraz w Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
Krakowska Lekcja Śpiewania – to już ponad 76 koncertów, podczas których publiczność uczy się śpiewania polskich piosenek, pieśni i kolęd.
Do tej pory rozdano około 500 tys. bezpłatnych śpiewników, z których wyśpiewało ich treść blisko pół miliona ludzi.
Pomysłodawcą projektu jest dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki – Waldemar Domański, który od niemal 20 lat realizuje hasło „patriotyzm nie musi być cierpieniem!”.
Krakowska Lekcja Śpiewania – to „promotor” idei utworzenia Biblioteki Polskiej Piosenki. Stała obecność tysięcy ludzi na każdym koncercie ostatecznie przekonały władze Krakowa o potrzebie utworzenia tej instytucji w 2007 r. Biblioteka Polskiej Piosenki to autoryzowane źródło informacji dotyczących polskiej pieśni i piosenki. Od kilkunastu miesięcy Cyfrowa Biblioteka odnotowuje ok. 2 milionów odsłon miesięcznie!