W ostatnią noc 2020 roku Kraków dosłownie połączy sztukę i nowe media na swoich ulicach. W mieście pojawi się aż 11 artystycznych instalacji, z podświetleniem, laserami, animacjami czy specjalnie skomponowanymi dźwiękami. Na placach i w alejach pojawią się projekty inspirowane gwiazdami, czasem słowami czy lampionami. I choć do końca roku została jeszcze niemała chwila, to już dziś zapraszamy na sylwestrowo-noworoczny spacer pełen krakowskiej sztuki! Wejdźmy w przyszłość razem, pewnym krokiem.
Brama Otwarta to główna instalacja, która stanie w miejscu zwyczajowych obchodów Nowego Roku – na płycie Rynku Głównego od strony Ratusza. Przez ten niepowtarzalny i monumentalny portal mieszkańcy miasta i jego goście będą mogli niemal dosłownie wkroczyć w Nowy Rok. To zarazem symbol historycznej i współczesnej otwartości Krakowa na przyjezdnych i wpływy z zewnątrz.
– Brama swoją formą ma zachęcać do swobodnego przechodzenia przez instalację, jednocześnie zmniejszając ryzyko gromadzenia się dużej liczby osób w jednym miejscu. Nie chcieliśmy rezygnować ze wspólnego świętowania w ten wyjątkowy dzień w roku, ale najważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo mieszkańców. Wszystko wskazuje na to, że znaleźliśmy rozwiązanie, które nie tylko jest atrakcyjnie wizualnie, ale pozwala nam na podtrzymanie promocji Krakowa. To jedyna tego typu instalacja w Polsce – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
W tym roku nie będzie pokazów pirotechnicznych, nie będzie też koncertów zespołów z pierwszych miejsc list przebojów. Będą za to światła, lasery, multimedia i niepowtarzalne formy.
– Chcieliśmy zadbać nie tylko o krakowskich artystów sztuk audiowizualnych, którzy będą mogli się zaprezentować w całym mieście, ale też o znaczną część branży eventowej. W związku z tym, że wciąż nie odbywają się koncerty, spektakle czy wielkie widowiska, do instalacji zaangażujemy firmy odpowiedzialne za nagłośnienie, multimedia czy oświetlenie. Mam nadzieję, że efekt ich pracy przyjdą zobaczyć wszyscy mieszkańcy – zachęca Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.
Na Bramie Otwartej pojawią się zdjęcia oraz filmy przedstawiające dawne imprezy sylwestrowe w Krakowie. Przed północą rozpocznie się wielkie odliczanie, które zakończy się składaniem życzeń przez znanych krakowian, począwszy od prezydenta miasta, przez ludzi kultury, sportu i polityki, na przedstawicielach mediów kończąc. Autorami projektu Bramy Otwartej są Maria Niemojewska i Grzegorz Skórczewski. Ale to nie koniec, bo dołączą do nich także życzenia samych krakowian. Już dziś można nagrać kilka słów na Nowy Rok – razem zastanówmy się, jaki ma dla nas wszystkich być. Na nagrania czekamy od 21 listopada do 6 grudnia pod adresem e-mail: sylwester.opencall@kbf.krakow.pl.
Dodatkowo tylko przez dwa dni zapraszamy na sylwestrowo-noworoczny spacer szlakiem instalacji artystycznych. Poniżej przedstawiamy 10 krakowskich artystów, których wyłoniliśmy w konkursie „Nowy Rok, nowa sztuka, nowe media – przegląd instalacji audiowizualnych krakowskich artystów”.