górne tło

Współczesny żydowski Kraków

Współczesne życie żydowskie Krakowa koncentruje się głównie wokół Jewish Community Centre (JCC) przy ul. Miodowej 24, które od kwietnia 2008r. jest tętniącym życiem centrum edukacyjnym, kulturalnym i punktem spotkań lokalnej społeczności.

Zadaniem JCC jest przede wszystkim integracja lokalnego środowiska żydowskiego, organizacja świąt oraz realizacja projektów edukacyjnych i społecznych. Swoim członkom JCC oferuje m.in. żłobek, szkółkę niedzielną, Klub Studencki i Klub Seniora. Obok JCC, w Krakowie funkcjonuje Gmina Wyznaniowa Żydowska (z siedzibą przy ul. Skawińskiej 2), która obejmuje swoim działaniem południowo – wschodnią część Polski. Nabożeństwa szabatowe dla jej członków odbywają się co piątek w synagodze Kupa przy ul. Warschauera 8 (z wejściem od ul. Miodowej). Oprócz społeczności ortodoksyjnej, w Krakowie funkcjonuje jeszcze społeczność postępowa Beit Kraków, prowadzona przez pierwszą kobietę – rabina w Polsce, Tanję Segal, która w każdy piątek w Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18) o  godzinie 19:00 organizuje muzyczny Szabat. W Krakowie działa też chasydzki Chabad Lubavitch z siedzibą w synagodze Izaaka (ul. Kupa 18). Religijni Żydzi Krakowa mają dostęp do rytualnej mykwy w Hotelu Eden (ul. Ciemnej 15), a także do koszernego jedzenia - kolacji szabatowej w JCC, czy koszernego sklepiku w Synagodze Izaaka (ul. Kupa 18).

www.jcckrakow.org

www.krakow.jewish.org.pl

www.beitkrakow.pl

www.chabadkrakow.org

www.hoteleden.pl

W Krakowie istnieją także organizacje, które krzewią zainteresowanie historią i kulturą żydowską. Muzea − Żydowskie Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18), oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Fabryka Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4), Stara Synagoga (ul. Szeroka 24) i Apteka pod Orłem (Plac Bohaterów Getta 18) − czy Centrum Kultury Żydowskiej (ul. Meiselsa 17)  przez cały rok organizują wystawy i prezentacje poświęcone historii, kulturze i tradycji żydowskiej.. Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej przy ul. Józefa 36 jest organizatorem corocznego, popularnego Festiwalu Kultury Żydowskiej, który przyciąga tysiące ludzi z całego świata, zaś przez pozostałą część roku prowadzi kawiarnię Cheder Cafe, która jest miejscem ciekawych warsztatów i wykładów. Od dwóch lat, w czerwcu, Fundacja Joint Distribution Committee wraz z JCC i Gminą Wyznaniową Żydowską organizują wyjątkową w skali światowej imprezę 7@nite – Synagogi Nocą.

www.galiciajewishmuseum.org

www.jewishfestival.pl

www.mhk.pl/oddzialy/fabryka_schindlera

www.mhk.pl/oddzialy/stara_synagoga

www.mhk.pl/oddzialy/apteka_pod_orlem

www.judaica.pl

www.7atnite.pl

Zainteresowani literaturą dotyczącą historii i kultury Żydów mają do dyspozycji Bibliotekę im. Remu w JCC, bibliotekę Chabadu w Synagodze Izaaka, księgarnie żydowskie Jarden (ul. Szeroka 2) i Austeria (ul. Szeroka 6), a także księgarnię w Żydowskim Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18). Miłośnicy kultury żydowskiej mogą również wybrać  studia w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Józefa 19.

www.czulent.pl/projekty/biblioteka

www.jarden.com.pl

www.austeria.pl

www.sklep.galiciajewishmuseum.org

www.judaistyka.uj.edu.pl

 

Autor: JCC