Ostatni tydzień ferii nie zawiedzie najmłodszych poszukiwaczy przygód. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na warsztaty online, organizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie „Moc muzeum”.
Tegoroczne ferie zimowe przypadają na trudny czas. Muzea pozostają zamknięte, ale instytucje dbają o to, żeby dzieci mogły spędzić ferie ze sztuką. Warsztaty dla najmłodszych potrwają do 15 stycznia. Podczas zajęć muzealne edukatorki: Martyna Majsterek i Magdalena Schuster, odpowiedzą na pytania: kiedy przedmiot staje się dziełem sztuki i dlaczego artyści trzymali w pracowniach miód, poszperają w magazynach i udowodnią jak niezwykłe są zwykłe rzeczy. Warsztaty są też wspaniałą okazją do zapoznania się z nową wystawą w gmachu głównym MNK – „Moc muzeum”. Odkrywanie sztuki nigdy nie było takie proste!
Dzieło czy nie-dzieło?
15 stycznia, godz. 10.00
Dlaczego niektóre przedmioty stają się dziełami sztuki, a innych używamy na co dzień? Czy ten sam przedmiot może być jednocześnie eksponatem muzealnym i czymś zupełnie zwyczajnym? Podczas wirtualnych odwiedzin na wystawie poszukamy takich właśnie zwykłych-niezwykłych przedmiotów i zastanowimy się, czy sposób ich pokazania wpływa na to, jak je widzimy i oceniamy.
Przed warsztatami poszukajcie w swoim otoczeniu przedmiotów codziennego użytku, które mogą stać się dziełem sztuki.
Prowadzenie: Magdalena Schuster
Arcy-guzik
15 stycznia, godz. 12.00
Być może myślicie czasem, że sztuka to tylko imponujące obrazy w ciężkich ramach albo dostojne i niedostępne rzeźby. A my mówimy: guzik prawda! Przemierzając wystawy i szperając w muzealnych magazynach, natrafić można na najpiękniejsze arcydzieła sztuki użytkowej. Podczas warsztatów spróbujemy im się nieco przyjrzeć, a także stworzyć swoje własne dzieła! Tym razem pędzle i farby odkładamy w kąt, a do pracy zaprzęgniemy igłę z nitką.
Prowadzenie: Martyna Majsterek