górne tło

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 roku uchwaliło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzień przypada w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną i ma na celu uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

ONZ zwróciła uwagę państw członkowskich na konieczność realizacji programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holokaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości. Pamięć o ofiarach, edukacja na temat historii II wojny światowej i narodzin faszyzmu są jedynym sposobem, by zapobiec powstaniu kolejnego totalitaryzmu. Tylko pamięć o skali ludobójstwa powinna i może być przestrogą przed nienawiścią, rasizmem, uprzedzeniami i ksenofobią.

Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Byli tam więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Wiele ofiar zagłady nie ma własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje.

Co roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci  o Ofiarach Holokaustu organizowane są przez władze państwowe, szkoły, muzea, organizacje społeczne i religijne na terenie całego kraju. Odbywają się konferencje i okolicznościowe wystawy upamiętniające ofiary czasu zagłady. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów łączą się w modlitwie ekumenicznej za tych, którzy odeszli. Główne uroczystości Dnia Pamięci odbywają się w Auschwitz-Birkenau i Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta, z udziałem tysięcy uczestników z całego świata, w tym byłych więźniów obozu koncentracyjnego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest także czasem refleksji na temat współczesności. Przypomina, że ciągle potrzebne są apele i zaangażowanie państw oraz jednostek w działania na rzecz pokoju na świecie, pojednania i prawa do życia każdego narodu. Pomimo dramatycznych doświadczeń z przeszłości, świat, w którym żyjemy, ciągle jest świadkiem zagrożeń, wojen, przypadków ludobójstwa, prześladowania i różnych form fanatyzmu. Mówił o tym także, w przejmującym przemówieniu wygłoszonym w czasie obchodów w czasie obchodów w 2020 roku, Marian Turski, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau: „Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana na poczet aktualnej polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana…”