Kim były gruzinki, mewki czy dewizówki? Co w świecie pracy seksualnej zmienili ściągnięci przez Gierka wraz z zachodnimi inwestycjami biznesmeni? Jak przemiany obyczajowe lat 60. i 70. wpłynęły na tożsamości, a kryzys ekonomiczny lat. 80. na codzienną pracę, osób świadczących usługi seksualne? Polecamy Wam książkę "Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL" Anny Dobrowolskiej wydaną przez Wydawnictwo Krytyki politycznej.
„Zawodowe dziewczyny” to wnikliwa historycznie, feministycznie wrażliwa opowieść o prostytucji i pracy seksualnej kobiet w latach 1945–1989. Autorka czerpiąc z milicyjnych dokumentów, a także radiowych i prasowych tekstów, opisuje proces stopniowego upodmiotowienia kobiet, które świadczyły usługi seksualne - od „gruzinek” po „dewizową” pracę seksualną. To nowe odczytanie tematu, który w czasach PRL-u był tabu, a także nowe spojrzenie na historię obyczajów Polski Ludowej.
Anna Dobrowolska - Historyczka, absolwentka Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie na Wydziale Historii Uniwersytetu Oksfordzkiego pracuje nad doktoratem poświęconym rewolucji seksualnej w PRL na przykładzie zmieniającego się stosunku do nagości. Laureatka Diamentowego Grantu MNiSW na badania nad przemianami obyczajowości w powojennej Polsce. Członkini redakcji Magazynu Kontakt.
KONKURS
Macie szansę wygrać książkę „Zawodowe dziewczyny” wydawnictwa Krytyki Politycznej. Wystarczy, że wymienicie trzy książki wydane przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej w 2020 roku. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 29 stycznia do godz. 12. W tytule maila wpiszcie tytuł książki, którą chcecie zdobyć. Nagrody otrzymacie pocztą. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.