Możliwość wylicytowania fragmentu krakowskiego Szkieletora, oprowadzania po wybranych krakowskich muzeach, sesji zdjęciowych w muzealnych wnętrzach, voucherów na festiwale, biletów na spektakle, gadżetów i albumów, a do tego hejnał grany z dachu TAURON Areny Kraków, koncerty i podświetlenia. Kraków zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!
Za nami 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło przewodnie tegorocznego Finału brzmi: Gramy z głową. Tym razem Orkiestra zbierała fundusze na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jak co roku w działania WOŚP włączyło się także miasto Kraków.
Prezydent Jacek Majchrowski przekazał na charytatywną licytację fragment stali z konstrukcji jednego z ostatnich pięter legendarnego krakowskiego Szkieletora. Charakterystyczny budynek, którego budowa rozpoczęła się w 1975, a zakończyła w 2020 roku, był świadkiem wielu historycznych, gospodarczych i społecznych zmian, jakie na przestrzeni ponad 40 lat zaszły w naszym mieście. Dziś w miejscu Szkieletora znajduje się nowoczesny budynek i centrum biznesowe Unity Centre. Fragment stali przekazanej na aukcję posiada certyfikat autentyczności i został wylicytowany podczas tegorocznego 29. Finału WOŚP.
Do udziału w licytacjach zapraszały także krakowskie instytucje kultury, które przygotowały zaproszenia, gadżety, vouchery, wejściówki i albumy. Ale to nie wszystko – wśród wielu atrakcyjnych ofert znajdziemy też specjalne oprowadzanie po Muzeum Fotografii, zwiedzanie wystawy szopek krakowskich i Pałacu Krzysztofory razem z dyrektorem Muzeum Krakowa i profesjonalne sesje fotograficzne – w Kamienicy Hipolitów i w Rydlówce. Na aukcję została także przekazana praca „Lebensraum" Konstancji Nowiny Konopki, powstała w ramach miejskiego programu „Zakupu Dzieł” wchodzącego w skład pakietu „Kultura odporna”. Tym, którzy w Tradycyjnym Święcie Rękawki chcą uczestniczyć jako średniowieczny woj lub białka polecana była licytacja zaproponowana przez Centrum Kultury Podgórza. Dla sympatyków książki i spektaklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" przygotowano aukcję Teatru Groteska. Więcej informacji o tegorocznym zaangażowaniu krakowskich instytucji kultury w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można znaleźć tutaj, a także na stronach internetowych i profilach poszczególnych instytucji.
W niedzielę, o godz. 20.00, krakowski trębacz Zbyszek Szwajdych odegrał z dachu TAURON Areny Kraków hejnał oraz hymn WOŚP, a następnie w tym samym miejscu wystąpił znany saksofonista Adam Pierończyk. Wydarzenia można było śledzić na żywo na profilu Krakowa na Facebooku oraz na profilu Areny, gdzie tego samego dnia opublikowany został występ zespołu Another Pink Floyd, zarejestrowany specjalnie na tę okazję.
Z okazji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kładka o. Bernatka, Centrum Kongresowe ICE Kraków, estakada Lipska-Wielicka oraz wieża Emitel na Krzemionkach zostały podświetlone na kolor czerwony. Także w ten sposób Kraków przyłączył się do tegorocznego Finału.
Różnorodne akcje przygotowali również mieszkańcy naszego miasta. David McGirr, Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2019, w imieniu tej grupy zorganizował specjalną zbiórkę – Kraków Expats eSkarbonkę (dodatkowe informacje tutaj).
W ciągu dotychczasowych 28. finałów WOŚP zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,3 mld zł i kupiła ponad 65 200 urządzeń.
Grajmy dalej razem – do końca świata i jeden dzień dłużej!