53. sesja Rady Miasta Krakowa odbyła się 17 lutego, w Sali Obrad RMK przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. Początek jak zwykle o godz. 10:00, w porządku obrad było 46 punktów.
Informację o przeciwdziałaniu skutkom epidemii koronawirusa przekazali radnym: prof. Janusz Marcinkiewicz - immunolog, kierownik Katedry Immunologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Marek Sanak – genetyk, prof. Aleksander Garlicki – specjalista chorób zakaźnych, kierownik w Klinice Chorób Zakaźnych i Tropikalnych UJ oraz prof. Krzysztof Pyrć – wirusolog i mikrobiolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ. To drugie spotkanie ze specjalistami podczas sesji RMK. Zaproszeni na sesję naukowcy specjalizujący się w tematyce chorób wywoływanych wirusami odpowiadali już na pytania radnych podczas sesji w październiku 2020 r. Spotkanie z profesorami odbyło się o godz. 12:00.
Radnym przekazana została także informacja Prezydenta Miasta Krakowa na temat nowego systemu miejskich rowerów elektrycznych.
W porządku obrad znalazły się również projekty uchwał grup i klubów radnych w sprawie: ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących umożliwienia zakupu biletów komunikacji miejskiej, których cena uzależniona byłaby od liczby przejechanych przez pasażerów przystanków; nadania nazwy skwerowi pomiędzy ul. Józefa Piłsudskiego a ul. Smoleńsk (Skwer Praw Kobiet); zwolnienia i zwrotu części opłaty pobranej od przedsiębiorców za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży na terenie Gminy Miejskiej Kraków za 2021 r.; czy zmiany Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.
Radni dyskutowali też o przyjęciu: wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Kraków oraz zasobem tymczasowych pomieszczeń na lata 2021-2025; dokumentu „Polityka zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028” oraz Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na rok 2021.