górne tło

Światowy Dzień Radia

Ten wspaniały środek masowego przekazu służy ludzkości od ponad stu lat i nie maleje jego znaczenie. Z inicjatywy Hiszpanii, UNESCO ustanowiło w 2011 roku Światowy Dzień Radia, który w tym roku przypada 13 lutego.

Za wynalazcę radia powszechnie uważa się Lombardczyka Guglielmo Marconiego, który w 1906 roku otrzymał za to dokonanie Nagrodę Nobla, ale przypominamy, że prawdziwym ojcem radia jest Nicola Tesla), który wyprzedził Włocha w pracach nad transmisją radiową, tyle że niestety spóźnił się z formalnościami nie zgłaszając na czas swojego patentu. Pierwsze transmisje datuje się na początek ubiegłego wieku. W 1901 roku w São Paolo zademonstrowano pierwszą transmisję głosu, a powszechnym narzędziem radio stało się w latach 20. Miało w owych czasach niewymownie wielkie znaczenie, stanowiąc często jedyne źródło informacji, gdy w wielu lokalizacjach prasa nie była dostępna, umożliwiało również słuchanie koncertów. Rok 1926 otworzył polski rozdział historii radia – polską radiofonię. Swoją działalność rozpoczęła wtedy stacja nadawcza w stolicy. Do dziś wspominana jest jego rola w czasie wojny, a sentyment w wielu nadal wzbudza Radio Wolna Europa.

Choć obecna epoka rozwoju narzędzi wirtualnych może wzbudzać wrażenie spadku jego popularności – nic bardziej mylnego. Mnogość gatunków muzycznych i stacji radia internetowego powinna uśmierzyć obawy wątpiących, upewniając o nieśmiertelności tego środka masowego przekazu, o czym przypomina nam jego święto.