górne tło

Nim wstanie dzień – spacer po krakowskich instalacjach artystycznych

Jak połączyć sztukę i nowe media w przestrzeni miasta? Stwarzając wystawę, którą można podziwiać po zmroku! Tylko do 28 lutego, na terenie miasta można oglądać instalacje artystyczne wykonane przez krakowskich artystów. To projekty inspirowane gwiazdami, czasem czy słowem. Spieszmy się na spacer, nim wstanie dzień!

Oświetlenie, lasery, animacje czy specjalnie skomponowane dźwięki – krakowskie instalacje artystyczne zapowiadają się naprawdę widowiskowo. Prace miały być pokazane w sylwestrową noc, jednak z powodu ogłoszonych 17 grudnia 2020 roku przez Ministra Zdrowia restrykcji związanych z walką z pandemią koronawirusa, należało poczekać z wystawą w przestrzeni miasta. 

Wystawę „Nim wstanie dzień – spacer po krakowskich instalacjach artystycznych” można podziwiać do 28 lutego.

– Formuła miała wspomóc krakowskich artystów i to się udało. W momencie ogłoszenia w grudniu obostrzeń sylwestrowych wiedzieliśmy, że w 2021 roku będziemy prezentować instalacje w przestrzeni miasta. Prace nad nimi były już bardzo zaawansowane, prezentowaliśmy publicznie wizualizacje, a krakowianki i krakowianie byli żywo zainteresowani projektem. Już za kilka dni w 10 lokalizacjach będzie można zobaczyć coś naprawdę zjawiskowego. Oczywiście wciąż apelujemy o zachowanie środków ostrożności i zwiedzanie z zachowaniem bezpiecznego odstępu, ale przede wszystkim zachęcamy do delektowania się tą formą sztuki i dzielenia zdjęciami ze swoich spacerów w mediach społecznościowych oraz do oznaczania Krakowa – to przecież także doskonała forma promocji naszego miasta – zachęca Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Organizatorzy zrezygnowali tylko z jednej, największej instalacji, czyli Bramy Otwartej. Na niej miały się pojawić zdjęcia oraz filmy przedstawiające dawne imprezy sylwestrowe w Krakowie. 31 grudnia 2020 roku przed północą mieliśmy również włączyć wielkie odliczanie.

– Sztuka współczesna ma wiele obliczy. Tym razem jedno z nich będzie można obserwować w przestrzeni miasta podczas spacerów – szczególnie tych popołudniowych i wieczornych – mówi Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa. – Kraków od początku pandemii realizuje wiele działań, które mają na celu wsparcie kultury oraz branż odpowiadających za produkcję i realizację projektów kulturalnych. Uruchomiliśmy między innymi program „Kultura Odporna”. Cały czas szukamy jednak nowych rozwiązań, dzięki którym możemy wspierać artystów. Szukamy także możliwości, jak bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami pokazywać ich twórczość mieszkańcom. Prezentacja instalacji świetlnych, które najefektowniej wyglądają po zmroku, na miejskich placach i reprezentacyjnych ulicach, jest więc najlepszym rozwiązaniem – dodaje prezydent Majchrowski.

 

Dzięki wystawie zyskują nie tylko artyści, którzy przygotowali projekty, ale też cała branża, która jest zaangażowana w jej przygotowanie. Do uruchomienia instalacji zatrudniliśmy firmy odpowiedzialne za nagłośnienie, multimedia czy oświetlenie.

Organizatorzy zapraszają na wystawę „Nim wstanie dzień – spacer po krakowskich instalacjach artystycznych”, w dniach 20–28 lutego. Ze względów technicznych część prac była pokazywana tylko przez dwa pierwsze dni, czyli 20–21 lutego. Dlatego, nawiązując do ballady „Nim wstanie dzień”, która jest motywem przewodnim jednej z prac, zgodnie z jej słowami: „za noc, za dzień, doczekasz się, wstanie świt” już dziś trzeba wpisać spacer w kalendarz!

Instalacje, która można jeszcze zobaczyć

 

multimedialne instalacje - mapa

Krakowscy artyści, których wyłoniono w konkursie „Nowy Rok, nowa sztuka, nowe media – przegląd instalacji audiowizualnych krakowskich artystów”: