górne tło

Ograniczenia dotyczące działalności sportowej od 27 lutego 2021 r.

Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. (Dz. U. z 2021 poz. 367), w związku z wystąpieniem stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, do 28 lutego 2021 r. utrzymane zostały ograniczenia, nakazy i zakazy, dotyczące sportu.

Do dnia 14 marca 2021 r.:

1) Prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) jest dopuszczalne bez udziału publiczności wyłącznie w przypadku:

Zmiany umożliwiają korzystanie z basenów, kortów tenisowych oraz obiektów sportowych na otwartym powietrzu również przez osoby amatorsko uprawiające sport (w ramach indywidualnych wejść).

Okoliczności, opisane w pkt a) – i) potwierdza dokument wystawiony przez:

2) W przypadku sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport, w ramach w.w. współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych nie stosuje się obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Z obowiązku zakrywania ust i nosa nie są zwolnione osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, chyba, że np. biegają na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży.

3) Nie stosuje się ograniczeń w stosunku do pojazdów samochodowych, którymi jest wykonywany transport osób w związku z ich uczestnictwem we współzawodnictwie sportowym, zajęciach sportowych lub wydarzeniach sportowych (w przypadku gdy przemieszczanie się następuje pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą).

4) Prowadzenie działalności siłowni, klubów i centrów fitness jest dopuszczalne, jeżeli są przeznaczone dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

5) Prowadzenie działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z) jest dopuszczalne, pod warunkiem zachowania odległości między klientami co najmniej 1,5 m. Podklasa ta obejmuje działalność usługowa łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp. mającą na celu poprawę samopoczucia. Podklasa ta nie obejmuje masaży i terapii leczniczych, sklasyfikowanych w 86.90.A, działalności klubów i obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (centra fitness) i kulturystyce, sklasyfikowanej w 93.13.Z.

6) Obowiązuje zakaz prowadzenia pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.B), z wyłączeniem działalności związanej z obsługą stoków narciarskich.
Podklasa ta obejmuje pozostałą działalność rozrywkową i rekreacyjną gdzie indziej niesklasyfikowaną (z wyłączeniem działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki), w tym m.in.:

Podklasa ta nie obejmuje m.in. działalności związanej z funkcjonowaniem kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich, sklasyfikowanej w 49.39.Z, - działalność kolejek linowych naziemnych, kolejek linowych, wyciągów orczykowych i wyciągów narciarskich

7) Sportowe kluby taneczne są wyłączone z zakazu prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni.

8) Nie ma obowiązku odbywania kwarantanny oraz dokonywania zgłoszeń na granicy przez członków kadry narodowej polskich związków sportowych, członków sztabu szkoleniowego, lekarzy, fizjoterapeutów i sędziów sportowych, powracających do Rzeczypospolitej Polskiej ze zgrupowań zagranicznych lub z międzynarodowych zawodów organizowanych przez międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo organizowanych przez międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji.

9) Rozporządzenie nie przewiduje ograniczeń w zakresie alternatywnych rozwiązań uprawiania sportu (np. możliwości organizowania zajęć sportowych przy pomocy środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość - za pomocą środków masowego przekazu – sieć Internet, social media). Tego typu działalność prowadzona na odległość z zachowaniem ogólnych obostrzeń wyrażonych w przedmiotowym rozporządzeniu jest dopuszczalna.

FUNKCJONOWANIE OBIEKTÓW SPORTOWYCH:

Na obiektach, gdzie organizowane jest współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe:

1) Podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzenia sportowego (w przypadku zajęć poza obiektem sportowym):

2) Osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub ze sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.

Treść rozporządzenia dostępna pod adresem: www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia