górne tło

„Wyszukaj klasyka” o Jalu Kurku

Zapraszamy na pierwsze w 2021 roku spotkanie w cyklu „Wyszukaj klasyka”. Bohaterem będzie Jalu Kurek (1904–1983) – krakowski pisarz, czołowy przedstawiciel Awangardy Krakowskiej, autor poruszających książek przybliżających świat przedwojennej polskiej wsi, szczególnie małopolskiej. Transmisja online już 10 marca.

Choć oficjalnie miał na imię Franciszek, przez całe życie posługiwał się abstrakcyjnym pseudonimem, nadanym mu przez rodziców od nazwy granicznej rzeki między Chinami a dzisiejszą Koreą Północną. Studiował filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim, dzięki czemu później na uczelni w Neapolu nawiązał relacje z przedstawicielami ówczesnej włoskiej awangardy artystycznej.

Zabłysnął powieścią „Grypa szaleje w Naprawie” (1934), której akcja rozgrywa się w położonej przy dzisiejszej zakopiance rodzinnej wsi matki pisarza. Współczesny odbiorca znajdzie w tej książce wymowny zapis przenikliwej biedy, fatalnej sytuacji sanitarnej i napięć społecznych, jakimi żyła polska prowincja niecałe 100 lat temu.

Taternik, miłośnik gór i folkloru polskich Karpat, którym poświęcił niektóre swoje teksty, na czele z monumentalną „Księgą Tatr” (1955) – Jalu Kurek i jego bogata twórczość czekają na swoje ponowne odkrycie. Jego imieniem nazwano zamknięty od lat park na krakowskim Kleparzu. Park, ważny i stale obecny w pamięci mieszkańców, już niedługo zostanie ponownie udostępniony.

O swojej osobistej lekturze Jalu Kurka opowie podczas spotkania Jakub Kornhauser – poeta, laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, tłumacz, eseista i literaturoznawca, miłośnik awangardy w literaturze.

„Wyszukaj klasyka” to cykl internetowych spotkań wokół mniej lub bardziej zapomnianych, lecz ponadczasowych postaci polskiej literatury XIX i XX wieku związanych z Krakowem. Spotkania te, na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przecierają szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspiruje i poszerza czytelnicze horyzonty. Cykl prowadzi Marcin Wilk – pisarz, dziennikarz i kurator programów literackich.

Spotkania odbywają się w formie transmisji na żywo na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku i platformie PLAY KRAKÓW. W tym roku większość spotkań będzie transmitowana z centrum kulturalnego w pałacu Potockich na Rynku Głównym. W razie zniesienia obostrzeń sanitarnych zakłada się udział publiczności.

Program spotkań:

Odcinki pierwszej edycji cyklu „Wyszukaj klasyka” można obejrzeć na platformie PLAY KRAKÓW.

Organizator: KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO; partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe.