Postępujące zmiany klimatu oraz ich skutki, jak np. nasilenie się gwałtownych zjawisk atmosferycznych obserwujemy od wielu lat. Mają one niebagatelny wpływ na jakość życia i zdrowia mieszkańców naszego miasta, dlatego Kraków z taką determinacją i atencją zabiega o jak najszybsze wdrożenie zmian, które pomogą te skutki ograniczyć a w dłuższej perspektywie nawet zniwelować.
Aby osiągnąć ten ambitny cel potrzebne są szerokie zmiany systemowe i organizacyjne po stronie władz miasta i samorządu. Potrzebne jest także włączenie w nie społeczeństwa obywatelskiego, które je będzie wspierać: świadomych, dobrze wyedukowanych i zaangażowanych mieszkańców, także tych najmłodszych.
Dlatego ogromne znaczenie ma realizowanie już dziś działań edukacyjnych, adresowanych do dzieci i młodzieży, zmierzających do podniesienia poziomu ich świadomości ekologicznej oraz kształtowania właściwych postaw.
Zachęcamy Państwa do podejmowania tych tematów podczas godzin wychowawczych, spotkań i dyskusji z dziećmi oraz młodzieżą.
Aby ułatwić podjęcie tego odpowiedzialnego zadania, dzielimy się z Państwem bazą dostępnych aktualnie źródeł bezpłatnych materiałów edukacyjnych o tematyce ekologicznej i proekologicznej. Zapraszamy do ich wykorzystania.
WIOSNA:
- Dzień dobry wiosno
- Z Mamą w las
- Nareszcie wiosna
- Smacznie i zielono
LATO:
- Warstwy Lasu
- W świecie barw, kolorów i bzyczenia
- Lato. Czas najpiękniejszych wycieczek
- Skarb mojej najbliższej okolicy - Ojcowski Park Narodowy
JESIEŃ:
- Kolory jesieni. Dlaczego jesienią liście drzew zmieniają kolory?
- Odkrywamy jesień w lesie
- Ogród Odkrywców
- W poszukiwaniu jesiennych kolorów ukrytych w przyrodzie
ZIMA:
- Urodziny Zimy
- Odkrywamy Las Zimą
Polecane publikacje:
Wiek przedszkolny 3-6 lat:
Wiek szkolny 6-12 lat:
Młodzież:
A kiedy zniknie pustynia, Marie Pavlenko, wyd. wyd. We need YA tutaj
Młodzież i dorośli:
Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno—ekologiczny głosem wielu nauk, wyd. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Biblioteka Jagiellońska tutaj
Dorośli: