Działaczka społeczna i feministka, walczyła o prawa wyborcze dla Polek, pierwsza kandydatka w wyborach do Sejmu Krajowego w Galicji
Maria Dulębianka urodziła się 1861 roku i pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Kształciła się w Krakowie, gdzie między innymi uczyła się malarstwa pod kierunkiem Jana Matejki. Ze względu na fakt, że kobietom nie pozwalano podejmować edukacji na uczelniach wyższych, odmówiono jej możliwości studiowania w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Nie zatrzymało to jednak artystki, która podjęła naukę na Académie Julian w Paryżu pod kierunkiem Carolusa Durana, w późniejszych latach uczyła się także w Wiedniu. Jej malarstwo skupiało się na wizerunkach kobiet. Podczas jednej ze swoich wystaw w Warszawie poznała Marię Konopnicką, według wielu badaczy swoją późniejszą partnerkę życiową.
Maria Dulębianka intensywnie angażowała się w walkę o prawa kobiet do studiowania na ASP w Krakowie. Publikowała liczne artykuły o emancypacji kobiet oraz wygłaszała odczyty, związana była między innymi z czasopismem „Ster”. W 1908 roku postanowiła kandydować do Sejmu Krajowego w Galicji. Jej kandydatura została odrzucona „z przyczyn formalnych”, jednak jej kluczowy cel, jakim było zwrócenie uwagi na brak czynnych i biernych praw wyborczych Polek, został osiągnięty.
Była autorką wielu inicjatyw na rzecz kobiet. Po przyznaniu kobietom prawo do głosowania została Przewodniczącą Zarządu Naczelnego Ligi Kobiet.
W 1919 roku zmarła na tyfus we Lwowie.