górne tło

Dzień Muzyki Dawnej na początek wiosny

Od dziewięciu lat pierwszy dzień wiosny jest także Dniem Muzyki Dawnej. To data symboliczna i nieprzypadkowa: 21 marca urodził się Johann Sebastian Bach. Dlatego Europejska Sieć Muzyki Dawnej REMA co roku właśnie w ten dzień zaprasza do świętowania i słuchania europejskiej muzyki średniowiecza, renesansu i baroku. W tym roku na celebrowanie Dnia Muzyki Dawnej zapraszamy na PLAY KRAKÓW, a także do kościoła św. Marcina w Krakowie.

O godz. 16.00 w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym zagra Consort Viol da Gamba Akademii Muzycznej w Krakowie skupiający studentów i absolwentów klasy gry na tym instrumencie pod kierownictwem artystycznym gambisty Mateusza Kowalskiego. Zespół prezentuje muzykę szesnastego i siedemnastego wieku na kopiach instrumentów dawnych wykonanych w polskich i zagranicznych pracowniach lutniczych (Adam Banasik, Matthew Farley, Judith Kraft).

O godz. 18.00 wystąpi zespół wokalno-instrumentalny studentów Akademii Muzycznej w Krakowie zajmujący się nie tylko grą na instrumentach historycznych, lecz także wykonywaniem kompozycji wokalnych doby renesansu i baroku. Zagra również Cracow Recorder Consort, czyli zespół fletów prostych prowadzony w Akademii Muzycznej w Krakowie przez Katarzynę Czubek i Erika Bosgraafa. Grupa specjalizuje się w wykonawstwie muzyki szesnastego i siedemnastego wieku. Jej członkowie grają na kopiach renesansowych instrumentów zbudowanych przez Adriana Browna oraz Monikę Musch.

W obchody Dnia Muzyki Dawnej włączy się także Chór Polskiego Radia. 20 marca o godz. 17.00 w kościele św. Marcina w Krakowie odbędzie koncert pasyjny Navigatio Mors w ramach cyklu Chór Polskiego Radia – dedykacje muzyczne, a jego retransmisję będzie można obejrzeć 21 marca na www.playkrakow.com. W programie koncertu znajdzie się wybór responsoriów na sześciogłosowy zespół a cappella Carla Gesualda ze zbioru przeznaczonego na Wielki Tydzień wydanego w 1611 roku. Zabrzmią także opracowania Psalmu 51 Miserere mei, który na początku XVII stulecia rozsławił Gregorio Allegri, m.in. Miserere wiodącego szkockiego kompozytora sir Jamesa MacMillana, którego język muzyczny ukształtował się pod wpływem szkockiego dziedzictwa, katolicyzmu i muzyki celtyckiej.

EARLY MUSIC DAY 2021 PROGRAM

Sobota, 20 marca / kościół św. Marcina, godz. 17.00


Navigatio Mors – koncert pasyjny

Program:

Wykonawcy:

Soliści:

Koncert odbędzie się w ramach cyklu Chór Polskiego Radia – dedykacje muzyczne.

Niedziela, 21 marca / PLAY KRAKÓW, Transmisja z pałacu Potockich, godz. 16.00
Gra w klasykę: muzyka dawna cz. 1


Wykonawcy:

Consort Viol da Gamba Akademii Muzycznej w Krakowie

Program:

Suita g-moll (Stricturæ viola-di gambicæ, Lipsk, 1677)

Intrad – Allemande – Courant – Sarabande – Air – Ballo – Lamento – Gigue

Duet: Sylwia Heinrich, Rafał Gorczyński

Solo: Mateusz Kowalski

Bicinium nr 24

Suita G-dur

Sonatina – Almanda – Courant – Aria – Saraband – Bransle – Intrada – Volta

Niedziela, 21 marca / PLAY KRAKÓW, Transmisja z pałacu Potockich, godz. 18.00

Gra w klasykę: muzyka dawna cz. 2

Część 1:

Program:

Wykonawcy:

Zespół wokalno-instrumentalny

Część 2:

Program:

Wykonawcy:

Cracow Recorder Consort

21 marca / PLAY KRAKÓW, godz. 19.30, Retransmisja koncertu pasyjnego Chóru Polskiego Radia Navigatio Mors

Bilety dostępne na playkrakow.com.