Projekt ustawy został rozpatrzony na posiedzeniu Rady Ministrów. Ustawa przewiduje powstanie tzw. Funduszu Modernizacyjnego, który zostanie zasilony przez środki pochodzące ze sprzedaży uprawnień do emisji stanowiących 2% całkowitej puli unijnej przez Komisję Europejską. Polska będzie jego największym beneficjentem, a prognozowana pula środków dla naszego kraju to ponad 17 mld zł.
Tak potężny zastrzyk finansowy usprawni złożony i kosztowny proces modernizacji polskiego sektora energetycznego, co w przyszłości przełoży się na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, korzystnie wpływając na stan zdrowia i jakość życia obywateli.
Realizacja tak sporych inwestycji pozwoli też osiągnąć cele, wynikające z przyjętych zobowiązań międzynarodowych naszego kraju, w tym przede wszystkim unijnych, w obszarze polityki klimatyczno-energetycznej. Dobrze opisuje je strategia Europejski Zielony Ład, która zakłada osiągniecie przez kraje wspólnoty zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto (neutralność klimatyczna) do 2050 r.
Proponowana zmiana znakomicie wpisuje się w przyjęty przez rząd w lutym b.r. dokument strategiczny Polityka energetyczna Polski do 2040r., który definiuje jej główne filary i cele na najbliższe dwie dekady. Kluczowe zadania przed jakimi stoimy to: sprawiedliwa transformacja, zeroemisyjny system energetyczny oraz dobra jakość powietrza.
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.