Literatura uczy, bawi, wzrusza, ale i resocjalizuje – startuje kolejna, tym razem wirtualna edycja „Szkoły czytania” Krakowa Miasta Literatury UNESCO adresowana do osadzonych w aresztach i zakładach karnych. Odbiorcy projektu będą dyskutować m.in. o książkach Margaret Atwood, Lauren Groff czy Lukasa Bärfussa.
– W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa obecnie ponad 80 tys. osób. Znaczenie edukacji literackiej w procesie resocjalizacji tej grupy podkreślamy od lat, organizując konferencje „Literatura w więzieniu” czy inicjując tematyczne dyskusje podczas Festiwalu Conrada – podkreśla Urszula Chwalba, kierowniczka Działu Literackiego KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
W projekcie udział wezmą osadzeni z aresztu śledczego przy ulicy Montelupich, którzy raz w miesiącu porozmawiają o wybranych tekstach literackich. Inspiracją do wspólnej dyskusji będą książki „Wybryk natury” Margaret Atwood, „Sto dni” Lukasa Bärfussa, „Nieważcy” Valerii Luiselli, „Fatum i furia” Lauren Groff czy „Pożar” Ericha Frieda.
Specjalnie przygotowane zdalne warsztaty z osadzonymi poprowadzi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada i aktywista literacki, który od kilku lat prowadzi zajęcia w krakowskim areszcie śledczym.
– W ramach „Szkoły czytania” spotykamy się nie tylko w zakładach karnych, ale i miejscach bardziej oczywistych, jak szkoły czy biblioteki, by dyskutować o przeczytanych tekstach. Założenie, które przyjęliśmy, jest następujące: świat nabiera sensu dzięki opowieści, a lektura pozwala nam zrozumieć rzeczywistość. Kiedy tę rzeczywistość rozumiemy, możemy ją lepiej zamieszkiwać i zawiązywać lepsze relacje z innymi – podkreśla Grzegorz Jankowicz.
Literackie inicjatywy adresowane do osadzonych w zakładach karnych są kontynuacją działań podejmowanych przez KBF w poprzednich latach. W ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO dwukrotnie odbyła się – w 2018 i 2019 roku – konferencja „Literatura w więzieniu” poświęcona resocjalizacji więźniów poprzez ich udział w zajęciach literackich. W dyskusjach uczestniczyli m.in. Wojciech Brzoska – muzykujący poeta, organizator wielu wydarzeń kulturalnych dla osadzonych, Agnieszka Kłos – autorka ogólnopolskiej akcji czytelniczej dla więźniów „Książka za kraty” czy Tomasz Lipski – redaktor antologii poezji osób osadzonych.
O znaczeniu literatury w procesie resocjalizacji dyskutowaliśmy podczas 9. edycji Festiwalu Conrada wspólnie z Sylwią Chutnik, Marią Dąbrowską-Majewską, Bogną Świątkowską, Wojciechem Brzóską i Mikołajem Grynbergiem. W październiku 2019 roku, podczas 11. edycji Festiwalu Conrada, pierwszy raz w historii polskiego więziennictwa grupa osadzonych z Krakowa wzięła udział w spotkaniu literackim z udziałem Olgi Tokarczuk – laureatki literackiej Nagrody Nobla.
„Szkoła czytania” to program zainicjowany w 2018 roku, a jego celem jest promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców (młodzież szkolna, seniorzy), a także stworzenie narzędzi ułatwiających dostęp do kultury i aktywny udział w życiu literackim grupom niedoreprezentowanym (osadzeni, podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych, uczniowie szkół specjalnych, mniejszości narodowe). Uczestnicy projektu biorą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez znakomitych krytyków, pisarzy i tłumaczy literatury poświęconych wartościowym dziełom literackim – dawnym i współczesnym.
Cykl edukacyjny realizowany w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa.