Skandynawia to region, który przoduje we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie efektywnej gospodarki odpadami. Światowym liderem w tej dziedzinie jest Szwecja, gdzie obecnie ok 99% odpadów poddawana jest różnym formom recyclingu.
Także Norwegia niezwykle wytrwale i konsekwentnie wdraża programy, mające na celu stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, która racjonalnie wykorzystuje istniejące zasoby (produkty, materiały oraz surowce) oraz ogranicza ich negatywny wpływ na środowisko.
Ciekawą inicjatywą, wspierającą norweską politykę gospodarowania odpadami jest podziemny system ich zbierania, jaki wprowadzany jest w mieście Bergen od 2015r. Jest to jedna z pierwszych tego typu instalacji na świecie. Podziemny system rurowy do odbioru odpadów umożliwia ich odbiór z całego centrum miasta, które zajmuje powierzchnię kilku kilometrów kwadratowych. Po zakończeniu ostatniego etapu system obejmie ponad 12 tysięcy gospodarstw domowych i będzie miał długość 7,5 kilometra.
Bergen to miasto ze średniowiecznym centrum, wąskimi ulicami i często drewnianą, zabytkową zabudową. Tak specyficzna, miejska infrastruktura utrudniała zbieranie odpadów, stanowiła także poważne zagrożenie pożarowe. Podziemny system sprawił, że z ulic zniknęły pojemniki na odpady, przez co mieszkańcy uzyskali więcej przestrzeni i lepsze warunki higieniczne, znacznie zmalało także zagrożenie pożarem.
Zdecydowanie wzrósł natomiast poziom odpadów poddawanych recyclingowi. System cechuje bardzo mała awaryjność.
Przykład norweski pokazuje, że odwaga w zastosowaniu eksperymentalnych i innowacyjnych rozwiązań na dużą skalę może pomóc w pokonaniu istniejących ograniczeń w historycznych centrach miast. Pozwala też odpowiedzieć na wyzwania, związane z zagospodarowaniem odpadów i ochroną środowiska oraz klimatu.
Zobacz, jak działa podziemny system zbierania odpadów w Bergen.