górne tło

Pierwsza rocznica śmierci Stefana Pappa

Dziś, 23 marca mija pierwsza rocznica śmierci Stefana Pappa, artysty aktywnego na różnych twórczych polach. Stefan Papp zajmował się rysunkiem, rzeźbą, satyrą, teorią i metodyką kształtowania otoczenia i planowania miast, krytyką artystyczną.

W obszarze działalności artystycznej Stefana Pappa znajdują się też problemy przestrzeni i jej postrzegania. Papp badał także kulturową strukturę Antroposfery, pisał scenariusze, eseje, opowiadania i wiersze. Zakładał i redagował czasopisma artystyczne.

Stefan Papp urodził się w 1932 roku w Czerniowcach, w ówczesnej Rumunii. W 1947 roku przyjechał z rodziną do Cieplic, gdzie w 1952 roku w Liceum dla Pracujących zdał maturę. Studia na Wydziale Rzeźby ukończył 1958 roku, doktorat obronił na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w 1996 roku. Miał ponad sto wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Przez 22 lata wykładał w Fachhochshule w Muenster. W Bad Oeynhausen zrealizował kilkumetrową rzeźbę plenerową zatytułowaną „Menchen" (ekspozycja na stałe wkomponowana jest w architekturę miasta). Jego liczne akcje plastyczne wykorzystywały silne oddziaływanie środkami artystycznymi na świadomość społeczną i polityczną. Można tu wymienić między innymi akcję plastyczną „Wernisaż u Szatkowskiego”, inicjatywę „Drzewa umierają publicznie zrealizowaną” w 1975 r. w ramach VII Złotego Grona, a w stanie wojennym „Uwaga dzieci patrzą”.

Stefan Papp był także autorem licznych artykułów. Już w czasie studiów organizował pismo „Czarno na białym” przemianowane na „Zebrę”. Współpracował m.in. z „Dziennikiem Polskim”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Życiem Literackim”, „Szpilkami”, „Magazynem Kulturalnym”, a także wieloma innymi pismami i portalami w internecie.

Stefan Papp zmarł 23 marca ubiegłego roku. Zostawił po sobie ogromny dorobek twórczy. Był artystą wszechstronnym, nazywanym przez przyjaciół człowiekiem renesansu.

Dodatkowe informacje: www.stefanpapp.pl.