Muzeum Krakowa zaprasza na święto oddziału Kamienica Hipolitów, które w tym roku odbędzie się online. Wydarzenie pod hasłem „Sposób na sukces! Kulinarne rewolucje” odbędzie się w niedzielę, 28 marca.
Nowa nazwa corocznego święta oddziału Kamienica Hipolitów wypracowana została w oparciu o pojęcie dobrze znane dawnym mieszkańcom miast, jak i będące celem dla współczesnych krakowian i nie tylko.
To pojęcie sukcesu. Cóż innego jak nie sukces zawodowy, prestiż społeczny było celem dla każdego mieszczanina. Powodzenie w działalności gospodarczej, realizowanie się w życiu towarzyskim – m.in. na polu matrymonialnym - bywały swoistym clou życia społecznego dawnych mieszkańców każdego rozwijającego się miasta.
Obok sukcesów zawodowych istotne było także realizowanie swoich ambicji na polu szeroko pojętej kultury, poczynając od nie zawsze trafionej aktywności muzycznej (istotnej w życiu towarzyskim, często niezależnie od talentu i umiejętności), po aktywność w rozmaitych stowarzyszeniach naukowych, artystycznych, dobroczynnych. W końcu osobisty sukces objawiał się w formie i wyposażeniu mieszczańskiego domu. Przedmioty tam gromadzone jawnie świadczyły o powodzeniu, dobrobycie.
My, obecnie żyjący mieszkańcy Krakowa możemy się różnić w stosunku do dawnego mieszczaństwa na wielu polach, ale nadal istotnym czynnikiem budującym naszą pozycję w „miejskiej dżungli” jest wypracowany prestiż społeczny i zawodowy. Pod tym względem jesteśmy bardzo podobni do społeczeństwa przed 100 lub 150 lat.
Kolejne edycje święta będą zatem próba ukazania metody odniesienia sukcesu w dawnej miejskiej społeczności. W ilustrowaniu owych metod pomocne będą różnorodne zbiory Muzeum Krakowa.
Jednym ze sposobów na sukces, skutecznym przepisem na powodzenie zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, były wysokiej jakości potrawy, mogące stać się prawdziwą wizytówką domu. Znakomite umiejętności kucharki rzutowały na prestiż państwa domu, a wizyta towarzyska lub kolacja, którą obecnie nazwalibyśmy biznesową, stać mogła się ucztą smaków mogącą niekiedy zaważyć na wzajemnych relacjach, przyjaźniach i wspólnych interesach.
Temat kulinariów w dawnym domu mieszczańskim wpisuje się doskonale także w obecną sytuację pandemiczną, kiedy mamy do czynienie z rozkwitem rozmaitych portali internetowych, audycji radiowych i telewizyjnych związanych z tematem kuchni, diety, sposobów przygotowania potraw.