górne tło

Dzień Języka Chińskiego

Przypadający 20 kwietnia Dzień Języka Chińskiego obchodzony jest w ramach dni języków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Chiński jest językiem urzędowym w trzech krajach – w Chinach, na Tajwanie oraz w Singapurze – ojczystym dla prawie półtora miliarda ludzi. Mówiąc język chiński, w domyśle mamy dialekt mandaryński, gdyż to on jest oficjalnym językiem Państwa Środka. Jednak język chiński ma wiele – nawet kilkanaście - dialektów.

Chiński uchodzi za jeden z najtrudniejszych języków świata. Jednak ci, którzy rozpoczęli jego naukę, zazwyczaj się z tym nie zgadzają. Podobno, aby płynnie mówić po mandaryńsku, wystarczy znajomość około 3000 słów. Największym zaskoczeniem dla osób zaczynających swoją przygodę z językiem chińskim jest informacja o tym, że nie muszą uczyć się alfabetu. Każdy znak to osobne słowo, które tworzą sylaby wypowiadane w odpowiednich tonach.

Język chiński jest bowiem językiem tonalnym. Wiele sylab brzmi tak samo, dlatego tak ważne jest wymówienie ich w odpowiednim tonie, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Możemy wyróżnić tony: wysoki, ciągły; rosnący; opadająco-rosnący; opadający. Kolejną ciekawostką jest brak gramatycznych czasów – aby powiedzieć o czymś co już się wydarzyło albo dopiero nastąpi używa się słów typu: wcześniej, później, wczoraj, jutro itp.

Język chiński nieprzerwanie wykorzystuje piktogramy do zapisu słów. Zostały one oczywiście uproszczone w porównaniu z ich pierwotną formą, aby dostosować je do wymagań obecnych czasów np. do użycia w telefonach komórkowych.

Brak alfabetu może przerażać. Jak nauczyć się zapisu tylu unikalnych słów bez liter? Każdy znak składa się z dwóch części: klucza, który podpowiada z jakiej kategorii może być dane słowo oraz części fonetycznej, która sugeruje możliwą wymowę danego słowa. W miarę nauki zaczniemy dostrzegać te ułatwienia, chociaż na początku nie będą one takie oczywiste.

Czy chiński nadal wydaje się taki nieosiągalny? A może warto podjąć wyzwanie? W Krakowie, w Instytucie Konfucjusza można nie tylko nauczyć się chińskiego, ale i poznać bogatą i fascynującą kulturę Państwa Środka.