„Silva Rerum III” to kolejny tom dzieła wysoce cenionego przez litewskich czytelników, które znalazło się na trzecim miejscu listy 100 Litewskich Książek Stulecia. Powieść historyczna Kristiny Sabaliauskaitė przenosi nas w barwną epokę baroku i rokokowego przepychu, gdzie śledzimy losy dziedzica szlacheckiego rodu, Piotra Antoniego Milkont z Narwojsz. Gdy kończy się jego uporządkowane życie, razem z nim podróżujemy z tętniącego życiem Wilna, przez zielone litewskie lasy i niebezpieczne trakty, aż do zamku w Nieświeżu.
Wilno, Anno Domini 1748. Najstarszy syn Anny Katarzyny i Jana Izydora, Piotr Antoni z Milkont Narwojsz wiedzie uporządkowane dostatnie życie wraz z żoną i trójką dzieci. Dzięki posadzie ekonoma u księcia Michała Kazimierza Radziwiłła Rybeńko, jako jedyny z rodzeństwa może pozwolić sobie na prawdziwe luksusy. Wie, co to wystawne życie i nie wtajemniczając w to żony, ochoczo korzysta z jego uroków i rozkoszy. „Milczenie jest złotem” – mawia Piotr Antoni, a potężny magnat płaci hojnie za dyskrecję sługi.
I oto jedno wydarzenie wywraca uporządkowany, pełen cyfr świat Piotra Antoniego do góry nogami. Przeszpiegi u książęcego kuzyna i poznanie jego owianej złą sławą osoby, człowieka uważanego za porywacza, zabójcę, gwałtownika, który zniewolił żonę, trzyma harem kochanek, i co gorsza, przeszedł na żydowską wiarę... Spotkanie z kimś, kto przekroczył wszelkie możliwe granice, jest dla Piotra Antoniego tak silnym doznaniem, że stawia pod znakiem zapytania fakty, w które dotychczas wierzył, i którym dotąd ufał. Co takiego stało się w Turnie, utopijnej krainie rodem z filozoficznych traktatów? Jak potoczą się dalsze losy Narwojsza i jego bliskich, jaką historię zapisze w rodzinnej kronice?
KONKURS
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Silva Rerum III” Kristiny Sabaliauskaitė wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tą książkę? Odpowiedzcie na pytanie: Dlaczego powieści o losach dawnych szlacheckich rodów są bardzo popularne wśród współczesnych czytelników? Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 14 maja, do godziny 14.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE, a w jego treści adres odpowiedź. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie, prosząc o podanie adresu do wysyłki nagrody.