górne tło

Nowi krakowscy „Wspaniali” wzorem dla rówieśników

Mimo bardzo młodego wieku i szkolnych obowiązków mają już kilkuletni staż w wolontariacie. Z oddaniem działają na rzecz potrzebujących i swoich najbliższych środowisk. Do czynienia dobra potrafią przekonać innych. Mowa o laureatach krakowskiej edycji 27. Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych”.

To plebiscyt, w którym od 27 lat nagradzana jest młodzież wyróżniająca się wrażliwością społeczną, pomysłowością i energią. Laureatami zostają uczniowie i uczennice – ostatnich dwóch klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych – którym nie brakuje odwagi, by wprowadzać pozytywne zmiany w swoim najbliższym otoczeniu. Angażują się więc w pomoc koleżankom i kolegom ze szkoły, działają na rzecz społeczności lokalnej, zachęcają innych do działań prospołecznych, starają się zapobiegać przemocy, agresji czy uzależnieniom. Są koleżeńscy, uważni na potrzeby innych, pełni entuzjazmu.

W poniedziałek 17 maja poznaliśmy kolejnych laureatów konkursu – tym razem jest ich sześcioro (jury podjęło taką decyzję ze względu na mniejszą liczbę zgłoszeń). Najmłodsza laureatka ma 14 lat, ale w działalność charytatywną zaczęła się angażować już jako dziewięciolatka. Najstarsi mają po 19 lat. Cała szóstka podczas uroczystej gali w Urzędzie Miasta Krakowa odebrała gratulacje oraz okolicznościowe dyplomy i upominki.

Samorządowy Konkurs Nastolatków „8 Wspaniałych” narodził się w 1994 r. w Warszawie. Jego twórców zainspirował western, którego bohaterowie przeciwstawiali się przemocy i złu w biednym meksykańskim miasteczku. Krakowska edycja konkursu odbywa się co roku od 1995 r. Służy promowaniu pozytywnych postaw i zaangażowania dzieci i młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy. Ma także upowszechniać wolontariat jako antidotum na agresję i brutalizację życia.

 

 

Kim są krakowscy Wspaniali 2021?
 

Oliwia Barańska, 14 lat, uczennica Szkoły Podstawowej nr 158

W wolontariacie od pięciu lat. Brała udział w akcjach charytatywnych m.in. na rzecz Banku Żywności, Fundacji im. Brata Alberta. Zajmowała się dziećmi w czasie warsztatów fundacji Wyobraź Sobie.  Uczestniczyła w programie „Mediacje rówieśnicze”. Jest harcerką Szczepu Royal Rangers w Skawinie, pełni funkcję zastępowej, organizując zajęcia dla grupy podopiecznych, prowadzi zabawy w Rodzinnym Domu Dziecka. Aktywna w Samorządzie Klasowym, m.in. redaktor gazetki szkolnej, w sekcji sportowej cheerleaderek UKS Wilga. Bywa nazywana „dobrym duchem”.

Anna Kapera, 18 lat, uczennica VIII LO

W wolontariacie od pięciu lat. Aktywna w Szkolnym Kole Wolontariatu. Opracowywała spotkania warsztatowe dla dziewcząt z niepełnosprawnościami sprzężonymi z Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego. Regularnie spotyka się z dziećmi, którym pomaga w nauce. Jest korepetytorką matematyki w programie „Teach&Learn” Fundacji Maspex. Na liście jej aktywności jest 27 różnych przedsięwzięć z lat 2016–2019 oraz sześć przedsięwzięć od roku 2019. W gimnazjum była przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Realizowała projekt w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Potrafi do czynienia dobra przekonać innych.

Michał Korzeniowski, 18 lat, uczeń VI LO

W wolontariacie od 2015 roku. W gimnazjum był przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego. Jest również aktywny w samorządzie swojego liceum. Organizował turnieje gier online. Przyboczny w gromadzie zuchowej 12. Szczepu ZHP Preria. Przygotowuje i realizuje raz w tygodniu zajęcia dla młodszych dzieci. W okresie wakacji i ferii zimowych jest opiekunem grupy na zuchowych koloniach. Uczestniczył w działaniach na rzecz innych osób, m.in. Bieg Wielkich Serc, Akcja Chorągiewka. Brał udział w działaniach wspierających Hospicjum św. Łazarza. Gra w piłkę nożną w KS Nadwiślan.

Julia Kuliś, 19 lat, uczennica XLII LO

W wolontariacie od 2015 roku. W szkole była członkiem Rady Wolontariatu, przewodniczącą sekcji charytatywnej. Tworzyła gazetki ścienne, pomagała prowadzić Tygodnie Języka Ojczystego.  Współpracując z Fundacją Redemptoris Missio, brała udział w akcjach charytatywnych, m.in. „Czary mary okulary”, „Zaczarowany ołówek”. Bierze udział w Szlachetnej Paczce, Górze Grosza i WOŚP. Wiele osób potrafi inspirować do działania. Kilkakrotnie poświęcała swój czas, wspierając rozmowami i pomocą koleżanki w szkole. Pomagała starszej, 93-letniej osobie.

Aleksandra Mikoś, 16 lat, uczennica VIII LO

W wolontariacie od siedmiu lat. Była przewodniczącą Szkolnego Klubu Wolontariatu.  Pomagała w prowadzeniu półkolonii w Korzkwi. Uczestniczy w pracy Samorządu Uczniowskiego. Dużo czasu poświęca na działanie dla innych. Wspierała koleżanki i kolegów w trudnych chwilach adaptacji do nowego środowiska po rozpoczęciu nauki w nowej szkole. Zdobyła nagrodę Brązowego Wilka w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Brała udział w wielu akcjach charytatywnych, m.in. Góra Grosza, Akcja Zakrętka, Gwiazdka dla Zwierzaka, Aniołek w zaprzęgu św. Mikołaja, Szlachetna Paczka. Potrafi zachęcić innych do pomocy potrzebującym. Uczestniczy w Młodzieżowej Grupie Wsparcia. Pomaga młodszej koleżance w nauce. Zaangażowana w różne działania w parafii, m.in. zorganizowała grupę śpiewającą, Grupę Apostolską. Na przestrzeni lat 2014–2020 zrealizowała 27 różnych form aktywności społecznej i wolontaryjnej.

Zuzanna Słobodzian, 19 lat, uczennica VI LO

W wolontariacie od trzech lat. Zaangażowana w pracę Samorządu Uczniowskiego, reprezentuje szkołę w Młodzieżowej Radzie Miasta. Aktywnie uczestniczy w działaniach fundacji SEED, wspierającej uczniów szkół średnich w wyborze ścieżki rozwoju osobistego. Zrealizowała kilka projektów, angażując w nie uczniów i nauczycieli, m.in. „Młodzi krakowianie działają lokalnie. Młody Kraków 2”, „Andrzejki dla Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. św. Ludwiki w Krakowie”. Brała udział z projektem „Koło Życia Zwierząt” w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Wolontariuszka Fundacji Dla Zwierząt La Fauna i fundacji Science Entrepreneurship Experience Daily. Projekt jej zespołu „List w butelce” znalazł się w finale Hackathonu. Bliski jej jest kontakt z ludźmi i naturą.