górne tło

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Międzynarodowy Dzień Muzeów jest obchodzony 18 maja. Został ustanowiony w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO. Jest okazją do zaprezentowania działań muzeów i wyzwań, przed jakimi stają muzealnicy oraz pokazuje znaczenie tych placówek dla rozwoju społeczeństw. Święto ma zachęcić do wspierania muzealnictwa, zwrócić uwagę na ważną rolę, jaką zarówno lokalnie, jak i globalnie odgrywają muzea, będące „ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami.”

18 maja na całym świecie organizowane są wystawy, seminaria i wyjątkowe spotkania. Co roku dzień ten jest obchodzony pod innym hasłem. Przykładowo, w 1992 roku brzmiało ono: „Muzea i środowisko, w 2012 roku „Muzea zmieniają świat. Nowe wyzwania, nowe inspiracje”, a w 2013 roku „Muzea (pamięć + kreatywność) = zmiana społeczna.”

Od 1997 roku, w weekend najbliższy Dniu Muzeów, obchodzona jest „Europejska Noc Muzeów”. W tym roku Noc Muzeów w naszym mieście, odbędzie się 21 maja i wyjątkowo z powodu pandemii, zrealizowana zostanie w zmienionym formacie, w regularnych godzinach pracy krakowskich placówek muzealnych. Międzynarodowa Rada Muzeów (ICOM) to największa, pozarządowa, międzynarodowa organizacja skupiająca muzea z całego świata. Jest afiliowana przy UNESCO i liczy ponad 44 tysięcy członków w 138 krajach na całym świecie. W Polsce działa od 1948 roku, obecnie jako Komitet Narodowy ICOM Polska, zrzeszający  członków indywidualnych oraz 52 członków instytucjonalnych (muzea).  Do sieci należy kilka krakowskich placówek: Muzeum Krakowa, MOCAK, Muzeum Fotografii oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Jedną z międzynarodowych komisji ICOM jest CAMOC – sieć muzeów miast, które obecnie przeżywają swój renesans. Od 2019 roku Dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski jest członkiem zarządu CAMOC.Muzea miast opowiadają historię ośrodków miejskich i ich mieszkańców. Często, na tych opowieściach budowane są strategie rozwoju miast, ich wizerunek turystyczny. Muzeum miasta staje się tym samym laboratorium, w którym to, co jest istotą tożsamości miasta w twórczy sposób wpływa na jego przyszłość. Do muzeum przychodzimy dziś zatem nie tylko po wiedzę o przeszłości i estetyczne doznania, ale i po inspiracje. Doceńmy to, zwłaszcza dziś, gdy mamy świadomość jak dotkliwe jest ograniczenie dostępu do muzeów, czego doświadczyliśmy w czasie pandemii.
Odwiedzajmy krakowskie muzea. Naprawdę warto! Przypomnijmy, że jeden z oddziałów Muzeum Krakowa Thesaurus Cracoviensis otrzymał ostatnio wyróżnienie podczas tegorocznej gali European Museum of the Year Award – najważniejszych nagród muzealnych w Europie.