Na trawie, w parkach, w lesie, na plaży – bulodrom, czyli boisko do gry w bule może powstać właściwie wszędzie, a sama gra wymaga tylko znajomości podstawowych zasad, zestawu kul do gry, odrobiny zręczności i chęci spędzenia czasu w miłym towarzystwie. Czy trzeba więcej argumentów, żeby zachęcić seniorów do udziału w organizowanych przez miasto, bezpłatnych treningach na krakowskich bulodromach?
Bule to tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi, którą mogą cieszyć się wszyscy: dzieci, młodzież, osoby dorosłe i starsze. Zabawa rozpoczyna się od wyrzucenia drewnianej piłki zwanej „świnką” lub „prosiaczkiem”. Gracze stojący w kręgu naprzemiennie rzucają metalowymi kulami, starając się by te trafiły jak najbliżej „świnki”. Zwycięża zawodnik, którego kula wyląduje najbliżej celu. Za każdą bulę umieszczoną bliżej niż kule przeciwników można otrzymać jeden punkt. W tej grze trzynastka jest wyjątkowo szczęśliwą liczbą, bo gra toczy się do 13 punktów.
– Gra w bule nie wymaga drogiego sprzętu, specjalnego stroju, stałego wsparcia wykwalifikowanego instruktora ani wysokiej formy fizycznej. To aktywność, która łączy pokolenia i stanowi świetną okazję do budowania relacji towarzyskich. Dlatego zapraszam krakowskich seniorów na bezpłatne treningi, które przygotowaliśmy w ramach PASIOS (Gminnego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych). Spotykamy się w różnych punkach miasta, na świeżym powietrzu, w bezpiecznych warunkach. Na krakowskich seniorów czekają bulodromy, kule do gry, a przede wszystkim instruktorzy i dobre towarzystwo – podkreśla Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej i zachęca seniorów do aktywności i skorzystania z tej propozycji.
Zaproszenie do udziału w bezpłatnych treningach gry w bule to tylko jedna z wielu propozycji miasta skierowanych dla seniorów. Zachęcamy do śledzenia strony dlaseniora.krakow.pl, na której można znaleźć aktualizowane na bieżąco informacje o bogatej i różnorodnej ofercie miasta dla seniorów.