górne tło

Podsumowanie programu #SU-w-ak

70 000 zł dotacji, 27 szkół w projekcie, 25 szkół w konkursie dotacyjnym, 18 godzin warsztatów online, 46 zrealizowanych projektów samorządowych, sześć edycji konkursów dotacyjnych – za nami tegoroczna, pierwsza edycja Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak. Podczas uroczystej gali przedstawiciele pięciu szkół otrzymali tytuł Liderów Samorządności.

Program Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak (czyli Samorząd Uczniowski w Akcji), w którym mogą wziąć udział samorządy uczniowskie z krakowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, realizowany jest w ramach programu aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu miasta „Młody Kraków 2.0”.

Program #SU-w-ak obejmuje konkurs dotacyjny, warsztaty, konsultacje ze specjalistami, a w finale publikację wirtualnej Księgi Dobrych Praktyk. #SU-w-ak daje uczniom krakowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych narzędzia i wsparcie w realizacji projektów z różnych dziedzin. Projekty biorące udział w programie powstają z inicjatywy samorządu uczniowskiego i są realizowane według pomysłu uczniów. Inicjatywy zgłoszone do tegorocznej edycji najczęściej dotyczyły przedsięwzięć z obszaru integracji, działalności charytatywnej, ekologii, zdrowego trybu życia, kultury, a także społeczności uczniowskiej.

Samorządy, które zgłosiły się do programu mogły wziąć udział w konkursie dotacyjnym (czas realizacji projektów: październik 2020 – maj 2021 r., kwota datacji na realizację projektu dotacyjnego: od 500 zł – do 2 000 zł), a także uczestniczyć w warsztatach online dotyczących przygotowania i realizacji projektów społecznych przez szkoły. Dla zaangażowanych w projekt zostało zapewnione wsparcie w postaci materiałów, a także spotkań i konsultacji z przedstawicielem Fundacji Oświatowej im. ks. Stanisława Konarskiego (operatora programu), który pomagał w przygotowaniu, realizacji i rozliczeniu projektów społecznych.

Spośród szkół, które złożyły najwięcej projektów i były najbardziej efektywne wyłoniono Liderów Samorządności – zostali nimi przedstawiciele: XVI Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 128, Szkoły Podstawowej nr 39, Szkoły Podstawowej nr 91 oraz Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 15 czerwca, Liderzy Samorządności otrzymali specjalne certyfikaty.

Na podstawie projektów realizowanych w ramach programy #SU-w-ak powstała wirtualna Księga Dobrych Praktyk, z którą można zapoznać się tutaj.

Przypominamy, że na stronie internetowej mlodziez.krakow.pl można śledzić informacje o inicjatywach miasta skierowanych do młodzieży.