górne tło

Laureaci 9. edycji konkursu o Nagrodę Teatralną uhonorowani

Podczas Nocy Teatrów odbyło się wręczanie Nagród Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Piotr Sieklucki z programem dla młodych widzów, twórcy spektaklu „Naturgemälde”, Trupa Komedianty, zespoły aktorskie tworzące spektakle „Ale babki! Krótka historia kobiet: od PRL-u aż do dziś” i „Zobacz ciało”, a także Krzysztof Bochenek za rolę w „Śmierci pięknych saren” oraz Ziuta Zającówna za pomysł i reżyserię spektaklu „Ale babki! Krótka historia kobiet: od PRL-u aż do dziś”– to laureaci 9. edycji konkursu.

Podczas gali w Teatrze Nowym Proxima nagrody wręczył Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. Z powodu pandemii ceremonia nie mogła odbyć się w 2020 roku.

Teatr zajmuje ważne miejsce w polityce kulturalnej Krakowa. Formą docenienia i promocji pracy i osiągnięć krakowskich artystów, twórców teatru i zespołów teatralnych jest ustanowiona w 2011 roku przez Radę Miasta Krakowa specjalna nagroda dedykowana zjawiskom i wydarzeniom teatralnym, których miejscem powstania i zasadniczej prezentacji jest Kraków. Jej patronem jest Stanisław Wyspiański – poeta i dramaturg, scenograf, inscenizator i reformator teatru.

Początkowo nagroda była przyznawana tylko w jednej kategorii – za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w minionym roku kalendarzowym (jako nagroda indywidualna lub zespołowa). W tej kategorii nagradzani są artyści lub spektakle powstałe na dowolnej scenie Krakowa, przygotowane przez teatr instytucjonalny lub nieinstytucjonalny. Doceniając jednak siłę oddziaływania licznych zespołów i teatrów nieinstytucjonalnych, formuła konkursu została poszerzona. Obok nagrody głównej została ustanowiona nagroda specjalna, dedykowana wyłącznie teatrom nieinstytucjonalnym. Nagroda jest przyznawana za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru zrealizowane w Krakowie przez krakowskie teatry nieinstytucjonalne lub za całokształt działań teatru nieinstytucjonalnego na rzecz promocji sztuki teatru i rozwoju widowni.

W 2020 roku, w obliczu pandemii, formuła konkursu została ponownie poszerzona. Dzięki temu członkowie Kapituły Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego mogli, poza nagrodą główną i specjalną, zarekomendować osoby lub zespoły (spośród zgłoszonych do konkursu w dowolnej kategorii) do uhonorowania dodatkowymi nagrodami specjalnymi.

Kapituła Nagrody, w której pracach pod przewodnictwem prof. Jacka Popiela, uczestniczyło znakomite grono osób związanych z kulturą i życiem teatralnym naszego miasta, nie miała łatwego zadania. Do dziewiątej edycji konkursu wpłynęło 28 wniosków o nagrodę główną oraz 21 wniosków o nagrodę specjalną.

Laureaci 9. edycji Konkursu o Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego: