Podczas spotkania ministrów klimatu i środowiska krajów z grupy G7, które wytwarzają 27% światowej emisji gazów cieplarnianych i odpowiadają za ponad połowę światowego PKB, zapadły ważne dla globalnej strategii ochrony klimatu ustalenia.
Uczestnicy zdecydowali się na przyjęcie bardziej ambitnego planu działań. Kraje G7 zobowiązały się do:
Nowy, opracowany przez niezależną instytucję raport, sporządzony na potrzeby spotkania bezsprzecznie udowadnia, że osiągnięcie zerowej emisji netto jest kluczowe dla kondycji światowej gospodarki, biznesu i handlu. Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj.
Z kolei podczas szczytu w Seulu w maju tego roku 67 światowych liderów i szefów organizacji międzynarodowych wezwało do inwestowania w rozwiązania klimatyczne w krajach rozwijających się. Szczyt P4G był pierwszym wielostronnym wydarzeniem środowiskowym zorganizowanym przez Republikę Korei.
Uczestniczyli w nim światowi przywódcy, w tym prezydenci Francji i Etiopii oraz premierzy Wielkiej Brytanii, Chin i Bangladeszu.
Ponad 200 urzędników wysokiego szczebla, w tym decydenci, dyrektorzy generalni, przedstawiciele organizacji międzynarodowych i społeczeństwa obywatelskiego, wzięło udział w sesjach Zielonego Tygodnia Przyszłości.
Efektem szczytu jest zalecenie stworzenia skalowalnych mechanizmów finansowania działań na rzecz klimatu w krajach rozwijających się. Jako jedno z rozwiązań uczestnicy wskazali partnerstwo publiczno-prywatne. Kluczowe obszary wymagające wsparcia to wg liderów: żywność i rolnictwo, woda, energia, miasta i gospodarka o obiegu zamkniętym. Więcej informacji dostępnych jest tutaj.
W czerwcu tego roku Rada UE przyjęła wart 17,5 mld euro Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Dzięki tej inwestycji UE zamierza zmniejszyć o 55 proc. emisję gazów cieplarnianych do 2030 r. i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r.
Z funduszu finansowane będą projekty, które obniżą społeczno-gospodarcze koszty przede wszystkim w krajach, które są w dużym stopniu zależne od paliw kopalnych lub wysokoemisyjnych gałęzi przemysłu. FST zakłada inwestycje na obszarach, które będą ograniczać produkcję opartą na węglu kamiennym i brunatnym.
Środki finansowe będą udostępniane na podstawie terytorialnych planów sprawiedliwej transformacji, które zostaną opracowane przez państwa członkowskie. W planach zostaną określone najbardziej dotknięte obszary i ich potrzeby w zakresie inwestycji.
Głównym celem funduszu jest pomoc w adaptacji do nowych możliwości zatrudnienia poprzez szkolenia oraz przekwalifikowanie pracowników i osób poszukujących pracy.
Z funduszu będzie także można finansować inne rodzaje inwestycji, jak np.: badania naukowe i innowacje, transfer zaawansowanych technologii, przystępną cenowo energię ekologiczną i magazynowanie energii, obniżenie emisyjności transportu lokalnego, cyfryzację i wzmocnienie gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym poprzez zapobieganie powstawaniu odpadów. Więcej na ten temat znajduje się tutaj.