górne tło

Ul z Norymbergi w Pasiece Kraków

Nietypowy prezent podarowany mieszkańcom Krakowa przez Nadburmistrza Norymbergi z okazji 40-lecia współpracy partnerskiej zamieszkuje rodzina pszczół, którą opiekują się pszczelarze prowadzonej przez Miasto Kraków „Pasieki Kraków”.

Norymberski ul, został umiejscowiony w Lasku Wolskim, tuż obok pięciu innych, należących do Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza prowadzonego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Jest nieznacznie inny od pozostałych: najczęściej stosowane w Pasiece Kraków są „ule wielkopolskie”, natomiast ul z Norymbergi to tzw. „ul Dadanta”, który różni się budową i rozmiarem ramek.

Pszczołami opiekują się specjaliści, którzy dwa razy w miesiącu kontrolują dobrostan pracowitych rodzin oraz bezpieczeństwo okolicy. Dokonują też zabiegów pielęgnacyjnych wynikających z zasad prawidłowej gospodarki pasiecznej, tj. zwalczanie chorób pszczół, zabiegi przeciwrójkowe, miodobranie, przygotowanie do zimowli.

Projekt „Pasieka Kraków” jest elementem szerszej kampanii prowadzonej przez miasto we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Zrzeszeniem Pszczelarzy Krakowskich. Ma pokazać mieszkańcom, że w mieście można i trzeba żyć ekologicznie, a zagrożony gatunek owadów, jakim są pszczoły, także pośród miejskiej zieleni może znaleźć przyjazny dom.

Miejskie pasieki z powodzeniem funkcjonują w wielu europejskich miastach, np. w Londynie czy Kopenhadze. Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na utworzenie zespołu miejskich pasiek. Badania prowadzone w USA wykazały, że przeżywalność pszczół w mieście wynosi ponad 60 proc. (średnia poza miastem 40–50 proc.). Zakład Pszczelnictwa Państwowego Instytutu Ogrodnictwa w Puławach potwierdza, że miejski miód jest zdrowy, a przy tym czystszy od miodu z pasiek wiejskich, gdzie rolnicy nadmiernie używają sztucznych środków ochrony roślin.